Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2024-01-02

PODSUMOWANIE ROKU W MUZEUM ZIEMIAŃSTWA

Co to był za rok! Niedawno skończyły się już Święta Bożego Narodzenia, więc nieuchronnie zbliża się moment, w którym będziemy witać Nowy Rok. To również czas podsumowań, więc chcielibyśmy zaprosić Państwa do przeżycia tego roku w Muzeum Ziemiaństwa jeszcze raz. 

Rok rozpoczęliśmy najlepiej jak można – oczywiście z sztuką. Już na początku stycznia 2023 roku w murach dobrzyckiego pałacu mogliśmy obcować z różnego rodzaju kulturą. 8 stycznia w Sali Balowej odbył się koncert pt. ,,Drgnienia Lutni’’ podczas której Stefan Jasinieft zagrał dla zgromadzonej publiczności muzykę barokową, ze szczególnym uwzględnieniem tej skomponowanej przez Sylwiusza Leopolda Weissa. Koncert połączony był z promocją katalogu wystawy czasowej wtedy dostępnej w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ,,Powstanie Listopadowe 1830-1831. Ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’.

 

W lutym w pałacu gościliśmy wielu znamienitych gości. Ci młodsi mogli spędzić aktywnie czas w murach dobrzyckiego pałacu w ramach "Pałacowych Ferii". Była zabawa, nauka oraz rozwiązywanie tajemniczych zagadek. Nieco starsi goście również mogli znaleźć coś dla siebie. W ramach kolejnej edycji Wystawy Jednego Obrazu w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można było podziwiać dzieło ,,Emocja’’ autorstwa Witolda Wojtkiewicza. Podczas wernisażu, który odbył się 19 lutego, w dobrzyckim pałacu pojawili się dwie ciekawe osobistości. Najpierw sam właściciel obrazu, pan Jerzy Kaźmierczak, opowiedział o dziele i jego historii, a następnie w Sali Balowej rozniósł się dźwięk fletu, na którym koncert wykonała Maria Gromińska, pierwsza flecistka Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

 

W marcu powitaliśmy w pałacu kolejne dzieła sztuki. Tym razem były to szkła i wyroby emalierskie, pochodzące z kolekcji pani Hanny Szajdak. Można na wystawie podziwiać wyroby typu Bohemia, Murano, Millefiori, szkła uranowe, awenturynowe czy wiele, wiele innych. Marzec to był jednak także czas (w przypadku eksponatów) pożegnań. 15 marca zakończyła się wystawa czasowa ,,Powstanie Listopadowe 1830-1831. Ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’. Koniec wystawy jednak oczywiście oznacza przygotowania do otwarcia kolejnej.

 

Kwiecień zaczęliśmy również aktywnie. Już 1 i 2 odbyły się w muzealnej Oranżerii warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami mogły wykonać ozdoby, przydatne podczas zbliżających się świąt Wielkanocnych. Oprócz stroików  w kwietniu w Muzeum powstawały również obrazy. 13 dnia tego miesiąca w dobrzyckim parku gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Dobrzycy oraz Kinderhaus Weimar. Uczestniczyli oni w polsko-niemieckim projekcie ,,Chronimy nasze PLATANY’’, w wyniku czego powstało kilkanaście obrazów przedstawiających dumę dobrzyckiego parku – platana klonolistnego, zwanego również konstytucyjnym. Ciężka praca odbywała się również w środku dobrzyckiego pałacu. Ostatnie szlify poprzedzały uroczysty wernisaż wystawy czasowej ,,Myśliwskie pasje ziemian’’, który miał miejsce 23 kwietnia. Zgromadzeni licznie goście nie tylko mogli podziwiać wspaniałe eksponaty zgromadzone w gablotach i poza nimi, ale także wsłuchać się w dźwięk rogów myśliwskich podczas występu Mieczysława Leśniczaka – znanego poznańskiego trębacza i znawcy muzyki myśliwskiej. Kwiecień zakończony został konferencją naukową ,,Wokół Hipolita Cegielskiego, dzieła jego życia i ponadczasowego dziedzictwa’’, którą Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy współorganizowało razem z Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, gdzie konferencja się odbywała.


Koniec września i rozpoczęcie okresu jesienno-zimowego oznaczał także kolejną zmianę ekspozycji. Wystawa ,,Myśliwskie pasje ziemian’’ ustąpiła miejsca innej, przedstawiającej tym razem losy polskich żołnierzy rzucanych po całej Europie podczas II Wojny Światowej. 5 listopada wernisaż wystawy ,,Losy Żołnierza Polskiego 1939-1945’’, która przyjechała do nas z Muzeum Okręgowego w Pile, zgromadził bardzo dużą publiczność. Wysłuchała ona opowieści kuratora wystawy, pana Marka Fijałkowskiego, o żołnierzach, których historie przedstawione są na wystawie. W listopadzie uczciliśmy również kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, wspólnie z dziećmi z Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Dobrzycy odśpiewując na schodach dobrzyckiego pałacu Rotę oraz prezentując ogromną, biało-czerwoną, flagę. W listopadzie współorganizowaliśmy również konferencję ,,W kręgu kobiet aktywnie społecznie i organiczniczek’’, która odbyła się w dniach 15-16 listopada w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Podczas niej można było poznać problematykę zaangażowania kobiet w prace organiczną pod zaborami.

 

W tym roku działo się dużo, ale za każdym razem kiedy widzimy uśmiech wychodzących gości po koncercie, słyszymy dobre słowo po zakończonym oprowadzaniu po nowej wystawie czy czujemy, że dzieci dobrze się czują na naszych zajęciach, to można pomyśleć tylko i wyłącznie o tym, że to wszystko warto robić. Dlatego chcielibyśmy podziękować raz jeszcze Wam, drodzy goście naszego Muzeum. Za to, że jesteście z nami. Bo taka publiczność to skarb i ogromna motywacja, żeby się rozwijać, aby być dla Was coraz lepsi. Dziękujemy.Maj oznaczał oczywiście to, że mogliśmy podziwiać w pełnej krasie odrodzoną w czasie wiosny przyrodę dobrzyckiego parku. 11 maja dobiegły już nas wspaniałe informacje, gdyż Muzeum zostało nagrodzone w konkursie ,,Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie’’ im. Feliska Jasieńskiego za rok 2022. Nagroda została przyznana w uznaniu za wystawę czasową ,,Powstanie Listopadowe 1830-1831. Ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’. Druga połowa maja przyniosła również bardzo ciekawe wydarzenia. Pierwszym była Noc Muzeów 20 dnia (nocy?) tego miesiąca. Pamiątkowe zdjęcia, spotkanie z leśnikiem z OKL w Gołuchowie, wspólne wykonanie kolaży czy oprowadzania kuratorskie po wystawie ,,Myśliwskie pasje ziemian’’ na pewno pozostawiły wspaniałe wspomnienia. A już kilka dni później, 26 maja, w ramach XVII Dobrzyckich spotkań z klasyką można było w dobrzyckiej oranżerii wysłuchać koncertu ,,Gramy dla mamy. Klasycznie i na wesoło’’. Z okazji Dnia Matki wystąpił wtedy kwintet Filharmonii Kaliskiej Libiamo. Z tego co słyszeliśmy to wszystkie mamy (i nie tylko) były zachwycone.

 

Czerwiec, lipiec oraz sierpień. Lato i wakacje to zazwyczaj czas odpoczynku, jednak niekoniecznie w przypadku muzealników. Okres urlopowy to oczywiście moment, w którym dobrzycki pałac odwiedza najwięcej turystów. Lato to również czas, w którym pogoda najbardziej sprzyja imprezom plenerowym. Tego lata w parku mogliśmy posłuchać kilku wyśmienitych koncertów w ramach serii Koncertów pod Panteonem, podczas których można było wsłuchiwać się w wspaniałe i różnorodne melodie w pięknej scenerii dobrzyckiego parku. Zależało nam również na tym, aby dzieci mogły spędzić okres wakacji w sposób jak najbardziej aktywny. Pomogły w tym półkolonie, które organizowane były w lipcu oraz w sierpniu w dobrzyckim parku razem z Gminnym Centrum Kultury w Dobrzycy, Gminą Dobrzyca oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca oraz warsztaty, podczas których pod koniec czerwca najmłodsi mogli wykonać pocztówki z wakacji i pograć w ziemiańskie gry i zabawy.

 

Muzeum nie zatrzymywało się jednak po wakacjach i we wrzesień weszło z przytupem. Już 9 dnia tego miesiąca odbyło się Narodowe Czytanie, podczas którego na schodach pałacu lektorzy czytali ,,Nad Niemnem’’ Elizy Orzeszkowej. Zgromadzeni goście nie tylko mogli posłuchać artystycznego wykonania odczytu, a także następnie zobaczyć nową wystawę planszową, która opowiadała o Powstaniu Styczniowym i ziemianach z nim związanych. W kolejnym tygodniu Muzeum włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa i zaprezentowało dziedzictwo trzech wyznań, które kiedyś dzieliły ulice tego miasteczka. W kościele poewangelickim w Dobrzycy publiczność mogła wysłuchać wykładów na temat różnych wyznań zamieszkujących tą miejscowość, zapoznać się z nową wystawą planszową im poświęconą oraz zobaczyć eksponaty nawiązujące do tych kultur. Następnie przyszła kolej na kolejną, ósmą już, Dobrzycką Konferencję Naukową. Tym razem poświęcona była rodzinnym archiwom domowym oraz roli myślistwa w dworach ziemiańskich. Przybyły na nią wybitne osobistości, zajmujące się tematyką historii ziemiańskiej oraz społecznej, a także problematyką działalności muzeów w przestrzeni publicznej. Wrzesień zakończyliśmy kolejnym także Rajdem Pojazdów Zabytkowych, podczas którego można było obejrzeć w dobrzyckim parku cały sort wiekowych pojazdów, od autobusów i traktorów po eleganckie limuzyny.FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER