Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-11-01

Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Wszystkich Świętych. Ten dzień spędzimy na odwiedzinach grobów bliskich, a także podczas wspominania ich i ich życia. Chcielibyśmy z tej okazji przytoczyć państwu ciekawą historię związaną z jednym z właścicieli dobrzyckiego pałacu. 


Generał Kazimierz Turno zmarł 8 listopada 1817 roku w Dobrzycy. Smutek przepełnił wtedy najbliższych generała, którzy rozpoczęli przygotowania do pogrzebu, który odbył się w dniach 24-27 listopada tego roku. Stało się to tak, gdyż 24 listopada uroczystości pogrzebowe odbywały się w Dobrzycy, 25 listopada z kolei ciało właściciela dobrzyckiego pałacu wyruszyło w drogę do Goniembic, gdzie miało spocząć w grobie. Jednak nie całe ciało wyruszyło w drogę do rodzinnego grobu Turnów.


W Dobrzycy pozostało serce generała. Zostało ono pochowane pod podłogą dobrzyckiego kościoła parafialnego św. Tekli. Tabliczka informująca o tym wydarzeniu została wykonana jednak dopiero 200 lat po pogrzebie, w 2017 roku, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dobrzyckiej.
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER