Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-10-16

OPOWIEŚĆ O LOSACH POLSKICH ŻOŁNIERZY
Jesień i zima to w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy czas nowych wystaw czasowych. Te zimowe poświęcone są zazwyczaj walce Polaków o wolność na przestrzeni wieków. Tym razem skupimy się na latach 1939-1945. Zapraszamy na wystawę ,,Losy Żołnierza Polskiego 1939-1945''.

Wypożyczona ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile wystawa zabierze zwiedzających w podróż po całej Europie. Wystawę rozpoczniemy tak samo jak żołnierze Wojska Polskiego - na granicach II Rzeczpospolitej nad ranem 1 września 1939 roku. Zobaczymy nie tylko walkę z wdzierającymi wojskami niemieckimi czy sowieckimi, ale także starania Polaków, aby walkę tą móc kontynuować również poza granicami kraju, po jego upadku. 

W ten sposób przeniesiemy się zarówno na zachód, gdzie powstanie armia polska we Francji i Wielkiej Brytanii, a także na wschód, gdzie utworzony zostanie zarówno korpus Andersa, jak i Ludowe Wojsko Polskie. Zobaczymy walki nie tylko na lądzie, ale również na otwartych morzach, gdzie służyła polska marynarka wojenna, a także w przestworzach, kiedy polscy lotnicy bronili nieba nad Wielką Brytanią.

To wszystko zostanie opowiedziane śladem zwykłych ludzi. Zobaczymy żywoty zwykłych mieszkańców Polski, którzy wiedzieni patriotycznym obowiązkiem stanęli w obronie swojego, niedawno przecież odzyskanego, kraju. Obowiązek ten nie zanikł po upadku obrony w kraju, gdyż nadal wierzyli oni w odzyskanie wolności, przy pomocy sojuszników z innych państw. Dlatego kontynuowali oni walkę z okupantem niemieckim na plażach, na polach, na ulicach i na wzgórzach. Na morzach i pod niebem. I nigdy się nie poddali.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 listopada 2023 roku o godzinie 15:00 w Pałacu w Dobrzycy. Wystawa potrwa do 29.02.2024. Serdecznie zapraszamy!

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER