Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-09-18

"ZAWSZE JEST PORA WIDZIEĆ I MÓWIĆ PRAWDĘ..." NARODOWE CZYTANIE 2023

"Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem; radość i złota swoboda śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu, nad niewielkimi wzgórzami, w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew..."

Prze chwilę można by pomyśleć, że powyższy fragment jest próbą opisania  atmosfery panującej w dobrzyckim parku 9 września, kiedy to wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Dobrzycy przygotowaliśmy jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń -  święto Narodowego Czytania. Jednak każdy mól książkowy bez trudu pozna, że są to pierwsze linijki powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", lektury po którą wspólnie sięgnęliśmy w tym roku.

Na specjalnie zaaranżowanej scenie na schodach dobrzyckiego pałacu wystąpiły dwa teatry amatorskie, działające w powiecie pleszewskim - Konikowe Orły i Teatr Prawie Wielki. Zinterpretowali oni najbardziej chwytająca za serce fragmenty książki Orzeszkowej, wcielając się w rolę głównych bohaterów m.in. Justyny Orzelskiej, czy Jana Bohatyrowicza. Uzupełnieniem dla  aktorow były wsytępy Orkiestry Dętej GCK z Dobrzycy, która zagrała motywy muzyczne z filmu, a także pieśni powstania styczniowego.

Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji! Chętni mogli zwiedzić dobrzycki pałac za symboliczną złotówkę czy zrobić sobie sesję fotograficzną w strojach z epoki, a w specjalnym losowaniu przygotowanym przez Gminną Bibliotekę można było wylosować darmowe egzemplarze "Nad Niemnem" opatrzone pamiątkową pieczęcią.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER