Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-08-28

NARODOWE CZYTANIE 2023

"Narodowe czytanie" to ogólnopolska akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku przez prezydenta RP, propagująca znajomość literatury narodowej. Co roku biblioteki, muzea, teatry i inne instytucje kultury w swoich przestrzeniach organizują spotkanie podczas którego wszyscy sięgają po klasyki polskiej literatury. W tym roku wspólnie chwycimy po najpiękniejszą powieść Elizy Orzeszkowej - "Nad Niemnem".

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Jest nam miło poinformować, że w tym roku wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Dobrzycy przyłączamy się do hucznych obchodów tego wyjątkowego święta literatury. Zapraszamy już 9 września o godz. 17:00, gdzie na schodach dobrzyckiego pałacu wystąpią:

TEATR PRAWIE WIELKI

KONIKOWE ORŁY

ORKIESTRA DĘTA GCK

Teatry amatorskie nie tylko przedstawią najbardziej chwytające  za serce fragmenty "Nad Niemnem", ale zaproszą również publiczność do wspólnego odczytania wybranych cytatów.

Po zakończonej części teatralnej zapraszamy do zwiedzania pałacu za symboliczną złotówkę, gdzie czekać będzie wystawa planszowa o Powstaniu Styczniowym.DO ZOBACZENIA JUŻ 9 WRZEŚNIA (SOBOTA) O GODZ. 17:00.

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY.

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER