Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-11-08

WERNISAŻ NOWEJ WYSTAWY

W ubiegłą niedzielę odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej prezentowanej we wnętrzach dobrzyckiego pałacu. Przygotowana ekspozycja spotkała się z uznaniem licznie zgromadzonej publiczności.

Uroczysty otwarcie rozpoczął dyrektor muzeum - Wiesław Kaczmarek, który po przywitaniu wszystkich zgromadzonych gości, opowiedział o działalności muzeum i o tym, jak ważne jest prezentowanie wystawy kolekcjonerskich w instytucjach kulturalnych. Jak zauważył daje to możliwość prezentacji szerszej publiczności wspaniałych, starannie wyszukanych eksponatów, które niejednokrotnie stanowią tło do opowiedzenia nowej historii. Dyrektor nawiązał również do pasji kolekcjonerskiej ostatniego właściciela dobrzyckiego majątku - hrabiego Czarneckiego, pokazując, że muzeum stara się również podtrzymać tradycję zapoczątkowane przez rodziny ziemiańskie i nawiązywać do ich pasji.

Po przemówieniu dyrektora głos zabrał kurator wystawy - dr Stanisław Borowiak, opowiadając, jak wyglądało przygotowanie ekspozycji. Kierownik działu historycznego, sam przyznał, że jednym z najciekawszych elementów ekspozycji są nie tylko podziwiane przez wszystkich elementy umundurowania, ale również  poruszające listy wysyłane od żołnierzy do bliskich. W trakcie części oficjalnej głos zabrali również właściciele eksponatów prezentowanych na wystawie - pan Marcin Zdrojewski oraz pan Tomasz Klauza. Pasjonaci nie tylko opowiedzieli o swoich zbiorach, ale również zdradzili kilka anegdotek z życia kolekcjonera.Po krótkim oprowadzaniu kuratorskim, wszyscy zostali zaproszeni na wyjątkowe wydarzenie muzyczne towarzyszące otwarciu wystawy.

Koncert "Józef Elsner - powrót mistrza" to projekt  prezentujący nieznaną dotąd twórczość kompozytora oraz samą postać artysty. Niesłusznie zapominany, XIX-wieczny twórca zasługuje bowiem na poczesne miejsce w panteonie polskich kompozytorów klasycystycznych. Z pochodzenia był Niemcem, z wyboru, serca i duszy stał się Polakiem, który nie tylko działał na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i muzycznego, ale był też mistrzem i nauczycielem samego Fryderyka Chopina.

Podczas wydarzenia publiczność mogła usłyszeć m.in 5 polonezów i sonatę. Utwory zagrane zostały na dwóch szpinetach przez zespół Klaviduo w składzie: Magdalena Bąk i Jerzy Michał Wardęski. Utalentowanych muzyków publiczność nagrodziła gromkimi brawami.Wystawę w dobrzyckim pałacu oglądać można do końca lutego 2023 r.

Serdecznie zapraszamy!


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER