Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-05-17

CO TO BYŁA ZA NOC MUZEÓW


14 maja świętowaliśmy w Dobrzycy kolejną Noc Muzeów. Wydarzenie jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności z Wielkopolski i nie tylko. Już od godziny 16:00 do dobrzyckiego pałacu zaczęli przybywać pierwsi goście, a ostatni odwiedzający żegnali się z nami po północy.

Wśród atrakcji jak zwykle przygotowaliśmy zwiedzanie kuratorskie nowo otwartej wystawy czasowej. O tym jak kiedyś jadano w polskim dworze opowiadał kurator wystawy - Stanisław Borowiak. Wspólne zwiedzanie nie tylko pozwoliło gościom lepiej poznać tradycje związane z ucztowaniem w rezydencjach ziemiańskich, ale także usłyszeć ciekawostki i anegdotki dotyczące prezentowanych na wystawie treści.

Dużym uznaniem publiczności cieszył się także film o dawnych właścicielach dobrzyckiego majątku. Podczas seansu zwiedzający mogli poznać historię dobrzyckiej rezydencji, jeszcze przed czasami Augustyna Gorzeńskiego. Okraszony archiwalnymi zdjęciami i komentarzami historycznymi pracowników muzeum, projekt został wielokrotnie nagrodzony brawami.

Jednak atrakcją wywołującą największy uśmiech, była niewątpliwie możliwość wykonania pocztówki z muzeum ze swoim zdjęciem. Na wszystkich uczestników zabawy czekał fotograf, który wykonywał zdjęcia odwiedzającym w przebraniach z epoki. Zdjęcie, wydrukowane w formie pocztówki, można było nieodpłatnie zabrać ze sobą na pamiątkę lub wysłać w muzealnej poczcie do swoich bliskich.

Podczas takiego wyjątkowego wydarzenia, nocny spacer po parku jest wręcz obowiązkiem! Wszyscy goście po odwiedzeniu pałacu, wybierali się na przechadzkę po dawnym ogrodzie angielskim. W Panteonie czekała bowiem wystawa planszowa o podróżach Adama Turny, siostrzeńca Augustyna Gorzeńskiego. Po spacerze, na zmarzluchów w pałacowej kawiarence czekała gorąca herbata i domowej roboty ciasto. Kawiarenka czynna była aż do północy.

Noc Muzeów 2022 zaliczamy do niezwykle udanych i zapraszamy na kolejne ciekawe wydarzenia w Dobrzycy.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER