Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-01-21

STADO ERAZMA - UNIKATOWE DZIEŁO MISTRZA

Od 4 lutego eksponowane będzie w Muzeum unikatowe dzieło Juliusza Kossaka "Stado Erazma"
Zapraszamy nie tylko miłośników malarstwa, ale również pasjonatów jeździectwa.


Stado Erazma to seria dwunastu kart z rysunkami i opisami koni ze stadniny Erazma Wolańskiego w Pauszówce. Stworzone zostały przez Juliusza Kossaka w 1850 r. kiedy młody malarz odbywał długą wędrówkę artystyczną po Małopolsce, Podolu, Wołyniu i Ukrainie. Bywał wtedy we dworach znanych i zamożnych arystokratów uwieczniając ich życie codzienne, ale przede wszystkim malując portrety konne i sceny z licznych polowań. Jak pisał Stanisław Witkiewicz w wydanym
w 1912 r. studium o Juliuszu (warto wspomnieć, że w 1923 r. Stanisław Witkiewicz wziął ślub z Jadwigą Unrug – wnuczką Kossaka): od razu trafił on na ludzi, którzy, z jednej strony ocenili i uznali jego talent i prawo do rozwijania tego talentu, z drugiej zaś wprowadzili go w sferę życia, obyczajów i charakterów, pełną oryginalności, pełną upodobań i form dawnej, starej wsi polskiej, sferę życia, której jednym z najważniejszych pierwiastków był – koń.
Erazm Wolański był posłem do Sejmu Krajowego Galicji w latach 1870–1886, właścicielem fabryki w Czarnokońcach Wielkich, ale przede wszystkim znanym hodowcą koni, posiadającym największą stadninę na Podolu. Na jego prośbę Kossak sportretował jego najlepsze konie różnych ras: pełnej krwi angielskiej, araby, angloaraby, różnych. Każdy
z tych okazów demonstruje swoją klasę, urodę i wspaniałą genealogię. Ukazane zostały w dostojnych pozach we wnętrzach stajni, na folwarku, bądź na tle pejzażu i opatrzone notą biograficzną.

"Stado Erazma" pochodzi z kolekcji prywatnej

Ekspozycja towarzyszy wystawie czasowej "Bitewna Zawierucha", która dostępna jest do końca lutego br.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER