Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2021-02-26

26 LUTEGO - ROCZNICA URODZIN MARII Z GIŻYCKICH CZARNECKIEJ ORAZ JÓZEFA CZARNECKIEGO
26 lutego 1857 roku w Gogolewie urodził się Józef Czarnecki – syn Zygmunta i Marii z Giżyckich. W 1883 roku ożenił się ze Stanisławą z Lipskich z którą od 1890 roku zamieszkał w zakupionym przez jego ojca majątku dobrzyckim. Jako właściciel Dobrzycy przyczynił się do aktywizacji życia gospodarczego i społecznego w swoim majątku.
Współdziałając z kolejnymi proboszczami dobrzyckimi: ks. ks. Stanisławem Nizińskim i Stanisławem Śniatałą doprowadził do zapoczątkowania działalności Banku Ludowego, Spółdzielni Rolniczo - Handlowej „Rolnik” i Kółka Rolniczego. Działał również w dobrzyckim Bractwie Strzeleckim i Towarzystwie Przemysłowców. Jako członek władz powiatu krotoszyńskiego doprowadził do wybudowania przez Dobrzycę linii kolei wąskotorowej z Krotoszyna do Pleszewa (1900-1901 r.).
Wraz z żoną doczekali się 11 dzieci. Zmarł w Dobrzycy 18 października 1922 roku. Od 2017 roku jedna z dobrzyckich ulic nosi imię Józefa Czarneckiego.

 

Również 26 lutego lecz 30 lat wcześniej, w 1827 roku na Wołyniu w majątku Skowrodki przyszła na świat matka Józefa – Maria z Giżyckich Czarnecka. Była córką Ludwika i Michaliny z Sobańskich. Do piątego roku życia wychowywała ja babcia. Odebrała staranne wykształcenie domowe.
W roku 1847 jej matka zabrała ją w podróż do Włoch. Tam zwiedzała m. in.: Neapol, Rzym, Florencję. Podróżując po Italii Maria pobierała lekcje rysunku. Z podróży tej zachowały się jej rysunki przedstawiające widoki Neapolu, Florencji czy Wenecji. We Florencji spotkała Zygmunta Czarneckiego z którym zaręczyła się. Ślub Marii i Zygmunta odbył się w kościele Matki Boskiej na Piaskach we Wrocławiu 1 grudnia 1849 roku. Po ślubie nowożeńcy zamieszkali w Gogolewie. Maria bardzo angażowała się w urządzanie i komponowanie ogrodów kolejnych rezydencji budowanych lub kupowanych przez Zygmunta.
Z małżeństwa Marii i Zygmunta urodziło się siedmioro dzieci (dwoje zmarło w dzieciństwie): Wiktor, Marcelina, Wacław, Józef, Ludwika, Michał, Stefan i Zygmunt. Na starość Czarneccy zamieszkali w Dobrzycy. Maria zmarła 19 grudnia 1914 roku. Wraz z mężem pochowana została w Nieparcie.  

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER