Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2021-02-23

15. ROCZNICA REAKTYWACJI BRACTWA STRZELECKIEGO W DOBRZYCY15 lat temu, 24 lutego 2006 r. w pałacu w Dobrzycy odbyło się zebranie założycielskie Bractwa Strzeleckiego p. w. św. Tekli w Dobrzycy. W zebraniu uczestniczyli mieszkańcy Dobrzycy i okolic zainteresowani przystąpieniem do reaktywowanej organizacji oraz przedstawiciele Bractw Strzeleckich z Pleszewa i Ostrzeszowa, którzy przedstawili zasady działania bractwa strzeleckiego. Na zebraniu podjęta została decyzja o reaktywacji działalności w Dobrzycy Bractwa Strzeleckiego. Wyznaczona została komisja, której celem było przygotowanie dokumentów niezbędnych do działalności organizacji oraz zwołanie zebrania walnego, które przyjmie statut oraz wybierze władze. Takie zebranie odbyło się 7 kwietnia. Wtedy też na Starszego Bractwa wybrano Romana Żychlewicza, który funkcję tę pełni aż do dnia dzisiejszego. Na zebraniu tym przyjęto statut oraz uchwalono deklarację przystąpienia do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Formalna rejestracja Bractwa w Sądzie Rejonowym w Poznaniu nastąpiła 6 lipca 2006 roku.

Reaktywowana organizacja nawiązuje historycznie do bractwa ufundowanego przez generała Augustyna Gorzeńskiego 30 maja 1802 r. Gorzeński nadał Bractwu statut i zagwarantował przywileje. Po przejęciu Dobrzycy przez rodzinę von Kottwitz Bractwo zaczęło mieć kłopoty z wyegzekwowaniem zagwarantowanych praw. 

Podczas zebrania, z dnia 30 grudnia 1917 r. dobrzycki proboszcz ks. Stanisław Śniatała zaproponował aby na czterech morgach ziemi należącej do probostwa założyć park Bractwa Strzeleckiego. Na skraju tego parku zbudowano strzelnicę wraz z metą. Wykonano 150 – cio metrowy kanał, a w parku wykopany został staw. Tam też  15 września 1929 r. uroczyście poświęcono rozbudowaną salę Bractwa.

Bractwo było ważnym animatorem życia kulturalnego, należało do najbogatszych stowarzyszeń miasta, co było widoczne w inwestycjach jakie prowadziło. Wraz z wybuchem II wojny światowej Bractwo zmuszone było przerwać działalność, którą wznowiło w 1946 r.  Na pierwszym zebraniu w dniu 14 maja tegoż roku wybrano nowy zarząd z przedwojennym cechmistrzem Józefem Lasocińskim na czele.

Rok 1948 był ostatnim w działalności Bractwa Strzeleckiego w Dobrzycy. Zachowały się jednak insygnia brackie: łańcuchy królewskie, medale, odznaczenia, skrzynia bracka i sztandar. Przechowywane były początkowo w rodzinie cechmistrza a następnie przekazane zostały pod opiekę Towarzystwu Miłośników Ziemi Dobrzyckiej. Z chwilą reaktywacji insygnia te zostały zwrócone Bractwu. Bractwo z kolei większość z nich przekazało w depozyt do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Można je zobaczyć na wystawie stałej poświęconej Bractwu, która prezentowana jest na piętrze dobrzyckiego pałacu.Zdjęcia z zebrania założycielskiego bractwa w dobrzyckim pałacu 24 lutego 2006 r.


 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER