Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2020-05-13

13 MAJA - 119. ROCZNICA URODZIN ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO


119 lat temu, 13 maja 1901 r. w Ołońcu na terenie dzisiejszej Karelii przyszedł na świat Witold Pilecki, bohater II wojny światowej, zamordowany przez komunistów w 1948 roku.


Witold Pilecki był synem Ludwiki i Juliana Pileckich. Wywodził się z rodziny o tradycjach ziemiańskich i patriotycznych. Sam również brał czynny udział w działalności organizacji o charakterze patriotycznym.
Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a w 1939 roku kampanii wrześniowej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był właścicielem majątku Sukurcze niedaleko Lidy.

Po przegranej przez Polskę kampanii wrześniowej przystąpił do organizacji Tajna Armia Polska gdzie pełnił funkcję szefa sztabu. W 1940 roku dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, a także system pomocy dla więźniów. Przekazywał również, poprzez emisariuszy, wiadomości o warunkach panujących w obozie. Raporty te trafiły na zachód informując decydentów o organizowanej przez Niemców machinie śmierci. Po ucieczce z obozu śmierci w kwietniu 1943 roku pisał raporty na temat obozu.

Witold Pilecki brał też udział w Powstaniu Warszawskim, a później walczył w szeregach armii Andersa. Wrócił do Polski i przystąpił do pracy nad stworzeniem siatki wywiadowczej, która zbierała informacje o powojennej sytuacji w Polsce. Zatrzymany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie politycznym.

Zamordowano go 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Szczątków Witolda Pileckiego do dziś nie zostały odnalezione.

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ma przygotowaną wystawę planszową opowiadającą o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego. Wystawa ta prezentowana była w wielu szkołach średnich na terenie południowej Wielkopolski a także w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. W 2018 roku – w 70 rocznicę śmierci rtm. Pileckiego zostało zorganizowane spotkanie połączone z prelekcją redaktora Tadeusza Płużańskiego i Piotra Dmitrowicza przybliżające publiczności sylwetkę Witolda Pileckiego. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia było również Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER