Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2020-05-04

229. ROCZNICA UCHWALENIA USTAWY RZĄDOWEJ
Dziś obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej - największego dzieła Sejmu Czteroletniego, a dla następnych pokoleń symbolu brutalnie zduszonego siłą zaborców dążenia do niepodległości.

Warto tu wspomnieć, że w uchwaleniu i późniejszej obronie trzeciomajowego dzieła wielka była rola grupy posłów zbierających się w Pałacu Radziwiłłowskim w Warszawie, która przekształciła się następnie w Zgromadzenie Przyjaciół Konstytucji Rządowej - pierwsze nowoczesne stronnictwo polityczne w Polsce. Jednym z jego członków-założycieli był twórca dobrzyckiego założenia pałacowo-parkowego generał Augustyn Gorzeński, który jako adiutant i szef kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uczestniczył w wielu kluczowych wydarzeniach politycznych ostatnich lat Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

A na ilustracji poniżej pochodzące z naszych zbiorów wydanie Ustawy Rządowej, które ukazało się w jednej z dwóch najważniejszych warszawskich oficyn wydawniczych - drukarni Piotra Dufoura.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER