Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2020-03-01

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - JANINA CZARNECKA
1 marca, w 69 rocznicę zamordowania PPŁK. ŁUKASZA CIEPLIŃSKIEGO (1913-1951)
i innych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”,
obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Członkiem WiNu była również JANINA CZARNECKA (1902-1978)
najmłodsza córka Józefa Czarneckiego właściciela dobrzyckiego pałacu.Janina Czarnecka, wówczas pracownik poselstwa szwedzkiego w Warszawie, w latach 1946-1947 odgrywała w organizacji niezwykle ważną rolę - na niej bowiem jako łączniczce opierał się w znacznej mierze kontakt władz Zrzeszenia WiN z jego Delegaturą na Zachodzie, prowadzony poprzez poselstwo belgijskie, z którego dyplomatami współpracowała dawna mieszkanka dobrzyckiego pałacu. Wymagało to nie mniejszej odwagi i hartu ducha niż walka z bronią w ręku - działo się bowiem już po sfałszowanych wyborach ze stycznia 1947 r., w obliczu zniechęcenia i zastraszenia społeczeństwa oraz rosnącej skali komunistycznych zbrodni i represji wobec wszystkich środowisk postrzeganych jako wrogie lub tylko opozycyjne - nie bez racji historycy mówią o trwającym wówczas "najbardziej heroicznym okresie historii WiNu".

Jeszcze cięższą próbą było ponad trzyletnie śledztwo i pokazowy proces w październiku 1950 r., na którym Janinę Czarnecką sądzono wraz z ppłk. Cieplińskim i jego współpracownikami z IV Zarządu Głównego WiN, a następnie wieloletnie ciężkie więzienie w Fordonie i Inowrocławiu, w czasie którego przez ponad trzy lata trzymano ją w separatce o ścianach pomalowanych na czarno i odmawiano wszelkiego kontaktu ze światem zewnętrznym, a wypuszczono dopiero w 1957 r.

Warto zapoznać się z udostępnionym oryginalnym nagraniem procesu IV zarządu Głównego WiN
https://muzeumdobrzyca-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/biblioteka_muzeumdobrzyca_onmicrosoft_com/EaBUkdR720RDkGf3zQ3SzfwBertNUKz4INb8xxI7xC4eEQ?e=JYCnFx
(źródło: https://www.polskieradio.pl)

Powadzony przez ponad tydzień proces miał szeroką oprawę medialną. Główny prasowy organ komunistycznej propagandy „Trybuna Ludu” pisał o „zwykłej szajce szpiegów i morderców, którzy działali na rzecz imperialistów, a przede wszystkim na rzecz amerykańskich podżegaczy wojennych”. Część rozprawy transmitowało Polskie Radio, a czasami przekaz uzupełniały tzw. szczekaczki - niespotykane już dzisiaj uliczne głośniki.

Dramatyczne losy Janiny Czarneckiej – wojenną tułaczkę, wymagającą wielkiej odwagi i hartu ducha działalność konspiracyjną oraz śledztwo, proces i niemal dziesięć lat ciężkiego więzienia – przypomina dostępna w naszym pałacu wystawa planszowa: ''Janina Czarnecka (1902-1978) - łączniczka antykomunistycznego podziemia'' 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER