Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-11-29

29 LISTOPADA 1899 R. ZŁOTE GODY CZARNECKICH
Zygmunt Czarnecki w 1849 r. ożenił się z pochodzącą z Wołynia Marią z Giżyckich (1827-1914). Relacja z obchodów Złotych Godów Zygmuntostwa Czarneckich w Rusku z 1988 r. zamieszczono w jednym z tomów "Złotej księgi szlachty polskiej" Teodora Zychlińskiego:

"Dnia 29 listopada rano przystąpili Jubilaci do Komunii Świętej przy Mszy rannej. O godzinie 11 przed południem zawiózł szereg pięknych czwórek gości weselnych do miejscowego Kościoła, przyozdobionego zielenią i kwiatami i ozdobionego w herbowe kolory Jubilatów.

Przy dźwięku muzyki i dobranym chórze śpiewaków ukazał się zastęp młodocianych wnuczek, poprzedzających sędziwych Jubilatów, za któremi postępowali parami synowie i zięć, dalej czcigodny brat młodszy hr. Zygmunta, hr. Stanisław Czarnecki z Siekówka, i reszta rodziny bliższej i dalszej.

Jubilaci przyklękli przed wielkim ołtarzem na wspaniałym klęczniku roboty starszych wnuczek: Maryi Czarneckiej z Gogolewa i Maryi Żółtowskiej z Godurowa. Podczas Mszy świętej, celebrowanej przez X. dziekana Obsta z Potarzycy, w asystencyi miejscowego proboszcza X. Sypniewskiego, usługiwali onucy Jubilatów: Marceli i Edward Czarneccy, Andrzej i Stefan Żółtowscy.

Po ukończeniu nabożeństwa przemówił od ołtarza X. Niziński, proboszcz z Dobrzycy, wręczając jubilatom ozdobne t. z. laski pielgrzymie ofiarowane im przez dzieci, a wykonane według rysunku pani Stanisławy z Lipskich Józefowej Czarneckiej z Dobrzycy i podniósł w rzewnych wyrazach ciche zasługi dostojnej pary Złotożeńców i żywot ich pełen pracy, mogący służyć za wzór katolickiego małżeństwa. W końcu udzielił im błogosławieństwa Ojca Ś., nadesłanego z Rzymu, oraz odczytał list Jego eminencji Kardynała Ledóchowskiego i przytoczone przez nas na wstępie wzniosłe pismo Najprzewielebniejszego X. Arcybiskupa, dr. Floryana Stablewskiego.

Błogosławieństwo papieskie wystosowane jest na kolorowanym wielkim kartonie, opatrzonym u dołu w wyciśnięty herb papieski, a przedstawiającym rodzaj kaplicy, u której szczytu znajduje się pod godłem papiestwa, tyara i dwoma złotymi kluczami, portret błogosławiącego z tronu Leona XIII, wewnątrz obraz N. Maryi Panny i s. Józefa z Panem Jezusem, jako chłopięciem, któremu udzielają w domowem zaciszu nauki; po bokach postacie ś. Piotra i Pawła, u dołu zaś napis:

Implorati inter domesticos parietes adsint propitii Jesus, Maria et Joseph, caritatem alant, mores regant, ad virtutem provocent imitatione sui (Ex. Lit. Neminem fugit)."


Więcej przeczytacie na naszej stronie internetowej gdzie znajduje się obszerna relacja z przebiegu uroczystości (czytaj)


Zachęcamy do lektury!

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER