Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-08-14

14 SIERPNIA - BITWA POD CIECHANOWEM


15 sierpnia będziemy obchodzić 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Był do decydujący moment wojny polsko-bolszewickiej, jednak powodzenie całej kampanii zależało również od kilku mniejszych potyczek. Posłuchajcie historii Jana Wyganowskiego, którą opowiada nam jego syn Stefan. Opowieść dotyczy mniej znanego epizodu wojny polsko-bolszewickiej, czyli bitwy pod Ciechanowem (14-19 sierpnia 1920r.) bez której los stolicy mógł wyglądać inaczej.

Jan Wyganowski w czasie wojny Polsko – Bolszewickiej wraz z innymi krewnymi pojechał do majątku Łask należącego do rodziny Szweycerów , gdzie mężczyźni którzy nie mięli koni zostali w nie wyposażeni. Następnie z Łaska do Ciechanowa, gdzie został sformowany 203 Ochotniczy Pułk Ułanów, w pułku tym został sformowany pluton karabinów maszynowych (3 karabiny maszynowe) w którym służyli Jan i Stefan Wyganowscy, dwóch braci Maringe, Andrzej Potworowski. Podczas bitwy z bolszewikami pod Ciechanowem, pluton karabinów maszynowych był na pozycji ryglującej dojście bolszewikom, niestety wszystkie trzy karabiny się zacięły i dowódca wydał rozkaz aby strzelać z karabinków kawaleryjskich, dobrzy strzelcy stanęli w pierwszym rzędzie, a gorsi strzelcy w drugim i ładowali broń tym lepszym, w ten sposób zatrzymano kozaków. Następnie pułk wkroczył do Ciechanowa gdzie znajdował się sztab 4 Armii bolszewickiej, sztab uciekając w popłochu zniszczył radiostację, co spowodowało, że armia ta nie wzięła udziału w bitwie Warszawskiej. Za tę bitwę Jan Wyganowski został odznaczony krzyżem srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy.Posłuchajcie pełnej relacji Stefana Wyganowskiego o wyczynach jego ojca:

ziemiańskie historie


Wiele innych ciekawych relacji znajdziecie na naszym portalu Ziemiańskie Historie!

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER