Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-04-27

27 KWIETNIA- AMNESTIA DLA JANINY CZARNECKIEJ

62 lata temu, 27 kwietnia 1956 roku Sejm PRL uchwalił ustawę o amnestii dla więźniów. Amnestia objęła skazanych na karę pozbawienia wolności oraz skazanych na śmierć i dożywocie, tym ostatnim wyroki zamieniono na 15 lat. Wówczas więzienia opuściło ponad 35 tys. osób, głównie więźniów skazanych przez komunistyczne władze za działalność niepodległościową. Wśród skazanych objętych amnestią była Janina Czarnecka- córka Józefa i Stanisławy z Lipskich Czarneckich, właścicieli dobrzyckiego pałacu. 

JANINA CZARNECKA (1902-1978) przed wojną pomagała bratu Stefanowi Czarneckiemu prowadzić majątek odziedziczony po rodzicach. Podczas okupacji udało jej się uniknąć aresztowania, uciekła do Warszawy gdzie pracowała jako urzędniczka. Po wojnie, dzięki znajomości wielu języków, znalazła zatrudnienie w ambasadzie szwedzkiej, dzięki której miała kontakt z zagranicznymi dyplomatami. Wtedy to podjęła decyzję o wstąpieniu do niepodległościowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jej rolą było pośredniczenie w komunikacji pomiędzy WiN, a placówkami zagranicznymi. Za działalność na rzecz zrzeszenia została osądzona i skazana w pokazowym procesie Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu, który odbył się w październiku 1950 roku. W procesie skazano na karę śmierci członków władz organizacji m.in. ppłk. Łukasza Cieplińskiego, a Janinie Czarneckiej wymierzono karę 15 lat pozbawienia wolności. Część wyroku spędziła w więzieniu w Fordonie oraz Inowrocławiu. Po amnestii z kwietnia 1956 roku opuściła areszt 4 maja tego samego roku. Po zwolnieniu mieszkała w Warszawie, gdzie pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Ostatnie lata życia spędziła w domu opieki w Henrykowie. Dożyła 76 lat, w 1978 roku została pochowana na warszawskich Powązkach wojskowych.

Więcej o Janinie Czarneckiej można przeczytać na naszej stronie internetowej oraz w publikacji „Dawni właściciele Dobrzycy na tle swoich czasów” dostępnej w naszym sklepie internetowym.
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat procesu IV Zarządu WiN, w którym była sądzona.
Serdecznie zapraszamy również do odwiedzenia wystawy zatytułowanej: „JANINA CZARNECKA (1902-1978) - ŁĄCZNICZKA ANTYKOMUNISTYCZNEGO PODZIEMIA”  eksponowanej na piętrze naszego pałacu.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER