Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-04-25

297 ROCZNICA URODZIN WOJCIECHA RYDZYŃSKIEGO

Wojciech Rydzyński h. Wierzbna (1721-1770), stolnik poznański, poseł na sejmy, pułkownik wojsk koronnych, Marszałek Wielkopolski konfederacji barskiej.  Właściciel majątków Jeżewo, Frasunek, Werbno, Wrociny, Wycisłowa, Jaworza oraz miasteczko Wyrzysk, od 1766 roku właściciel zastawionego Pałacu w Dobrzycy wraz z przyległościami. Pokaźną fortunę wniosła w posagu jego żona Marianna Teresa z Rogalińskich.
Od maja 1768 roku brał czynny udział w konfederacji barskiej, w tym czasie został okrzyknięty komendantem Wielkopolski, a następnie wybrano Marszałkiem. Dowodził między innymi w bitwach pod Pyzdrami, Krotoszynem i Zdunami. Po nieudanej kampanii zbiegł do Mołdawii. Zmarł w 1770 roku w trakcie powrotu do Wielkopolski.

Rydzyński nabył Dobrzycę w drodze zastawu za pożyczkę 220 tys. złotych polskich. Spisano wówczas tzw. „kontrakt wyderkowy”, który zobowiązywał Antoniego Gorzeńskiego do wykupienia dóbr do 1769 r. – w przeciwnym razie miały one służyć Rydzyńskiemu i jego sukcesorom. Antoni Gorzeński niestety nie był w stanie dotrzymać powyższych warunków i odzyskiwaniem Dobrzycy od wdowy po Rydzyńskim zająć się musiał po kilku latach jego syn Augustyn Gorzeński.

           Obraz Józefa Brandta "Konfederacja barska", źródło: domena publiczna


Więcej informacji o Wojciechu Rydzyńskim można przeczytać na naszej stronie internetowej oraz w Internetowym Polskim Słowniku Biograficznym

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER