Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-04-04

224 ROCZNICA BITWY POD RACŁAWICAMI

4 kwietnia 1794 pod Racławicami miała miejsce najważniejsza bitwa Insurekcji kościuszkowskiej. W zwycięskim starciu z wojskami rosyjskimi dowodził sam wódz powstania Tadeusz Kościuszko. Bitwa rozpoczęła się ok godziny 15 po wydaniu rozkazu ataku przez dowódcę sił rosyjskich Aleksandra Tormasowa. Strona Polska w sile ok 4000 wojska liniowego (ponad 1900 kosynierów i pikinierów z poboru dymowego) oraz 12 dział, wydała bitwę armii liczącej co najmniej 2900 ludzi, w tym ok 1200 kawalerii i również 12 dział. Starcie miało duże znaczenie moralne, pozwoliło odzyskać wiarę w zwycięstwa po serii niepowodzeń, które doprowadziły do rozbiorów Rzeczypospolitej.
Od początku insurekcję poparł Augustyn Gorzeński, właściciel i budowniczy dobrzyckiego pałacu. W czasie powstania skierowano go na ziemię bielską i Litwę by przyspieszył przyłączenie tych ziem do insurekcji. Będąc blisko dowódcy Tadeusza Kościuszki, jako osobisty adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dbał o interesy władcy. Po zakończeniu działań zbrojnych był pośrednikiem przy ustalaniu warunków kapitulacji.

Jan Matejko- bitwa pod Racławicami

 Jan Matejko- Bitwa pod Racławicami

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER