Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-12-27

LEON WYCZÓŁKOWSKI - POIMPRESJONISTYCZNY REALISTA

W 81 rocznicę śmierci malarza. Czołowy reprezentant Młodej Polski, wybitny realista, grafik i rysownik. Studiował u takich wielkich malarzy jak Wojciech Gerson i Jan Matejko. Doskonalił swoje umiejętności w Warszawie, Krakowie, Monachium, Paryżu i we Lwowie. Dopiero jednak pobyt na Ukrainie w latach 1883-1894 przyniósł stylistyczny przełom w jego twórczości.Leon Wyczółkowski, Autoportret, pastel, tektura

Po 1890 roku dołączył do akcji szerzenie impresjonizmu, podjętej przez Józefa Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego. W latach osiemdziesiątych XIX w. malował liczne portrety i sceny rodzajowe, w których widoczne były ślady preimpresjonizmu. Pobyt w Paryżu nauczył go impresjonistycznych podstaw, które w połączeniu z jego już dojrzałym kunsztem działały dużo efektowniej aniżeli początkujące płótna pozostałej dwójki. Ulubionymi motywami Wyczółkowskiego na początku lat dziewięćdziesiątych XIX w. były błyszcząca woda, mgła, łąki w różnych odcieniach zachodzącego słońca.


Leon Wyczółkowski, Róże w wazonie, 1906, pastel, papier


Leon Wyczółkowski, Dąb, niedatowany, olej, płótno


W 1895 roku powrócił do Krakowa, gdzie został profesorem w swojej macierzystej uczelni, kształcąc drugie pokolenie malarzy  a także współtworzył Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka”. Wraz z tą zmianą, modyfikacji uległa także twórczość Wyczółkowskiego. Powrócił do realizmu z wczesnych lat swojej kariery. To bardzo płodny okres - malarz tworzył dużo i spontanicznie, głównie krajobrazy i martwe natury, w szczególności zaś kwiaty i dawną architekturę.

 


Leon Wyczółkowski, Akt, 1918, pastel, papier

Talent Wyczółkowskiego objawiał się nie tylko w mnogości podejmowanych tematów, ale także w mistrzowskim stosowaniu rozmaitych mediów i technik artystycznych. Poza malarstwem olejnym zajmował się także pastelami, które opanował do perfekcji. Po 1911 roku poświęcił się całkowicie grafice, stając się jednym z pierwszych wykorzystujących ją artystów na gruncie polskim.


Do końca swojego życia pozostawał bardzo płodnym twórcą, który wypowiadał się w wielu stylach malarskich. Najbardziej znany jest ze swoich obrazów właśnie z fazy "poimpresjonistycznego realizmu". Z tego okresu pochodzą dzieła, które podziwiać można na wystawie Echa Młodej Polski. Malarstwo przełomu XIX i XX wieku z kolekcji prywatnej. Wystawa czynna będzie do 2 kwietnia 2018 roku.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER