Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

PRZEDSZKOLA I SZKOŁY

Zachęcamy do zapoznania się z naszym programem edukacyjnym – wierzymy, że jest on bogaty w narzędzia służące poznaniu, wiedzy i rozwojowi dziecka, a także pobudzeni kreatywności i umacniani tożsamości kulturowej wśród najmłodszych.


Podstawową formą naszych działań są lekcje muzealne. Aby nie przypominały tych szkolnych, wplatamy w nie elementy plastyczne, teatralne i literackie. Zajęcia prowadzimy poprzez śmiech i zabawę, ale misję edukacji muzealnej traktujemy bardzo poważnie. Do udziału w lekcjach zapraszamy zorganizowane grupy uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. 
 
  1. Informacje praktyczne
    • Lekcje muzealne przeprowadzamy przez cały rok szkolny, w grupach liczących do 30 osób. Realizacja lekcji zaplanowanych w parku uzależniona jest od warunków atmosferycznych.
    • Zajęcia przeprowadzamy od wtorku do piątku w godzinach 10:00-16:00.
    • Prosimy o ustalanie terminów z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Liczymy na punktualność. Spóźnienie powyżej 15muntu bez uprzedzenia może skutkować odwołaniem zajęć.
    • W ofercie znajdują się lekcje muzealne 1-godzinne i 3-godzinne. Przy każdej lekcji muzealnej 1-godzinnej podany jest dedykowany wiek uczestników. Tematy lekcji muzealnych 3-godzinnych są wspólne dla wszystkich z uwzględnieniem potrzeb i możliwości rozwojowych.
    • Koszt lekcji muzealnych jest stały. Koszt warsztatów dostosowywany jest do aktualnej oferty. 
    • Przed muzeum znajduje się parking dla autokarów. 

      Lekcję muzealną można zamówić pod numerem telefonu: 62 741 30 39 wew. 28 lub mailowo: edukacja@dobrzyca-muzeum.pl.


Koszt lekcji muzealnych:

lekcja muzealna
1-godzinna

   5 zł/osoba

lekcja muzealna
1-godzinna

   8 zł/osoba

Wstęp dla opiekunów jest bezpłatny.

 

Informator edukacyjny 2024/2025
(do pobrania)



  1. grupa dzieci w pomieszczeniu. Prowadząca pokazuje eksponat.
    Grupa dzieci w pomieszczeniu. Prowadząca pokazuje eksponat
    Grupa dzieci w pomieszczeniu. Prowadząca pokazuje eksponat




    Tematy lekcji muzealnych 1-godzinnych:

    1. Odczarować muzeum
    Co to jest eksponat? Czy mogą nimi być tylko obrazy i rzeźby? Jak zachowywać się w muzeum? Kim jest turysta? Co to znaczy zwiedzać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas zająć. Lekcja udowadnia, że muzeum nie musi być nudne i nieciekawe.
    Wiek uczestników: przedszkole i klasy 1-3 szkoły podstawowej
  2. 2. Tajemnice Pałacowych Komnat
  3. Wybierzemy się w wędrówkę po pałacowych salach. Dowiemy się jakie funkcje kiedyś pełniły funkcje, co się w nich znajdowało i co zmieniło się na przestrzeni wielu lat. Nieznane przejścia, małe schowki, nieistniejące drzwi oraz miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających – to tylko niektóre tajemnice, które kryje nasza rezydencja.
    Wiek uczestników: przedszkole i klasy 1-8 szkoły podstawowej

  4. 3. Przy dawnym stole

    Kultura jedzenia zmieniała się na przestrzeni lat. Kiedyś używano odmiennej zastawy stołowej i rozsmakowywano się z innych potrawach. Podczas lekcji dowiemy się gdzie znajdowała się kuchnia, do czego służył kredens, jak nakrywano stół oraz skąd wzięło się powiedzenie „na szarym końcu”.
    Wiek uczestników: klasy 1-8 szkoły podstawowej

  5. 4. Ziemiańskie gry i zabawy

    Dawniej dzieci również potrafiły się bawić. Wielkie pałace, tajemnicze parki czy pomieszczenia gospodarcze stwarzały niezliczone możliwość do pobudzenia wyobraźni. Zachęcimy uczestników do odłożenia telefonów i tabletów. W zamian poczytamy stare bajki, zagramy w karetę i pobawimy się serso. Świetna zabawa gwarantowana.
    Wiek uczestników: klasy 1-8 szkoły podstawowej

  6. 5. Dzień z życia ziemianinaCzym zajmowali się dorośli przedstawiciele warstwy ziemiańskiej? Co w tym czasie robiły dzieci? Po co tyle służących i co właściwie leżało w ich obowiązkach? Podczas zajęć poznamy przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i dowiemy się jaką rolę odgrywały one dla mieszkańców w kontekście życia codziennego całej ziemiańskiej rodziny.
    Wiek uczestników: klasy 4-8 szkoły podstawowej
  7. 6. Królowie dobrzyckiego parkuLekcja odbywa się w przestrzeni parkowej. Mamy dwóch królów parku w Dobrzycy. Jednym z nich jest największy w Polsce platan klonolistny, drugim - dumny paw pilnujący wraz z innymi zwierzętami dobrzyckiej roślinności. Podczas zwiedzania parku ukłonimy się wszystkim tym dostojnikom.
    Wiek uczestników: przedszkole i klasy 1-8 szkoły podstawowej
  8. 7. Dobrzyckie legendy
  9. Lekcja odbywa się w przestrzeni parkowej. Tematem są legendy związane z dobrzyckim majątkiem. Na podstawie tekstów z monografii ks. Stanisława Śniatały wybierzemy się w wędrówkę po tajemniczych zakamarkach parku.
    Wiek uczestników: klasy 1-8 szkoły podstawowej


  1. Tematy lekcji muzealnych 3-godzinnych:
  2. 1. Tajemnicy pałacowych komnat
  3. Najpopularniejszy temat lekcji muzealnej w wersji rozszerzonej. Poza odkrywaniem przeznaczenia poszczególnych pałacowych pomieszczeń i odkrycia wszystkich ich tajemnic podejmiemy się zorganizujemy plener malarski. Uczestnicy zamienią się na chwilę w artystów, którzy uwiecznią na obrazach swoje wrażenia z wizyty w Muzeum.

  4. 2. Odkrywcy założenia pałacowo-parkowego
  5. Lekcja składa się z dwóch części: w pierwszej odkryjemy Pałac i poznamy jego piękne wnętrza, a drugiej odbędziemy spacer po parku, w którym na ponad 10 hektarach znajduje się 30 pomników przyrody, w tym największy w Polsce platan i najstarszy w Europie klon polny.

  6. 3. Przy dawnym stole
  7. Jak wyglądała kultura jedzenia w dawnych czasach? Podczas lekcji dowiemy się m.in. gdzie znajdowała się kuchnia i jak nakrywano stół. Uczestnicy będą mogli powąchać i spróbować dawne przyprawy. Zapraszamy do kulinarnej podróży w przeszłość.


Nauczycielu zaproś nas do swojej szkoły! 
Muzeum w drodze 
To cykl wystaw planszowych, które są próbą wyjścia poza mury instytucji. Doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie lekcji historii, j polskiego czy wiedzy o społeczeństwie. Plansze tworzone są systematycznie przez pracowników merytorycznych, a ich tematyka koreluje z programem nauczania w szkołach. Każda wystawa składa się z kilku bogato ilustrowanych plansz o wymiarach 65x85 

Aktualnie dostępne wystawy:
1. Konstytucja 3 Maja
2. Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater
3. Józef Wybicki - patriota czasów oświecenia
4. Janina Czarnecka - łączniczka antykomunistycznego podziemia

Kontakt w sprawie wypożyczenia: tel. 62 741 30 39 wew. 25 lub mailowo: edukacja@dobrzyca-muzeum.pl
Plansze z wystawą ustawione na sztalugach

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER