Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

LEKCJE 1- GODZINNE DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 
Podstawową formą naszych działań są lekcje muzealne. Aby nie przypominały tych szkolnych, wplatamy w nie elementy plastyczne, teatralne i literackie. Zajęcia prowadzimy poprzez śmiech i zabawę, ale misję edukacji muzealnej traktujemy bardzo poważnie. Do udziału w lekcjach zapraszamy zorganizowane grupy uczniów na każdym szczeblu edukacji. Tematy zostały pogrupowane w cztery bloki: muzeum, historia i sztuka, park oraz tradycje ziemiańskie i wydarzenia historyczne.

MUZEUM

1. Odczarować muzeum
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i klasy 1-3 szkoły podstawowej

Czym są eksponaty? Czy mogą nimi być tylko obrazy i rzeżby? Jak zachowywać się w muzeum? Kim jest turysta? Co to znaczy zwiedzać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć. Lekcja ta to próba odczarowania muzeum jako miejsca nudnego i nieciekawego. Zwiedzanie będzie uzupełnione o zagadki, które z pewnością spodobają się małym turystom.

2. Praca w muzeum od kuchni
lekcja dla klas 4-6 i klas 7-8 szkoły podstawowej

W muzeum pracuje wiele osób, które choć niewidoczne na co dzień, są niezbędne do funkcjonowania placówki kulturalnej. Zajrzymy do budynku administracji muzeum, poznamy zadania pracowników merytorycznych, a także dowiemy się w jaki sposób Dział Obsługi Obiektów dba o każdy szczegół w pałacu i parku.
3. Z wizytą u pana domu
lekcja dla klas 4-6 i klas 7-8 szkoły podstawowej

Uczastnicy staną oko w oko z dawnym właścicielem pałacu - generałem Augustynem Gorzeńskim. Oprócz poznania faktów z życia naszego bohatera, dowiedzą się również jak wyglądał jego typowy dzień pana na włościach, co lubił robić, do czego potrzebował swoich służących, po co było mu tyle pokoi i czy naprawdę w pałacach tak wygodnie się mieszkało?

4. Historia miasta Dobrzyca
lekcja dla klas 4-6 i klas 7-8 szkół podstawowych

Historia Dobrzycy to nie tylko opowieść o dziejach pałacu, ale i całego miasta. Oczywiście jedno od drugiego było uzależnione i samo miasteczko również zmieniało się wraz z kolejnymi właścicielami. Uczestników czeka spacer, podczas którego sięgną historią aż do czasów średniowiecza.

5. Augustyn Gorzeński a Konstytucja 3 Maja
lekcja dla klas 4-6 i klas 7-8 szkół podstawowych

Mało kto wie, że właściciel pałacu w Dobrzycy był obecny przy tworzeniu Konstytucji 3 Maja. Współtworzył następnie Towarzystwo Przyjaciół Konstytucji, uważane za pierwszą partię polityczną na ziemiach polskich. Poznamy bliżej okoliczności tych wydarzeń.


HISTORIA I SZTUKA

1.  Tajemnice pałacowych komnat
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej

Uczestnicy odbędą wędrówkę po pałacowych salach. Dowiedzą się jakie funkcje pełniły pierwotnie poszczególne komnaty, co się w nich znajdowało i co uległo zmianie wraz z upływem lat. Nieznane przejścia małe schowki, nieistniejące drzwi oraz miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających - to tylko niektóre tajemnice ukryte w pałacu, czekające na odkrycie podczas zwiedzania.
2. Czy w pałacu mieszkały księżniczki?
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3 szkoły podstawowej

Mali odkrywcy pewnie nieraz zastanawiają się skąd tak naprawdę biorą się pałace, kto je zbudował i kto mieszkał w nich w dawnych czasach. Może były to piękne księzniczki, może starszne smoki, a może jeszcze ktoś inny. Spóbujemy odpowiedzieć na te nurtujące pytania. Ponadto uczestnicy podczas zajęć dowiedzą się, jakie są różnice między dawnymi pałacami a dzisiejszymi domami. PARK

 1. Kwiatki, bratki i stokrotki
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej

Uczestnicy zwiedzą park i poznają rosnącą tam roślinność. Dowiedzą się jakie rodzaje kwiatów, krzewów i drzew znajdują się w otoczeniu pałacu oraz czym jest pomnik przyrody i które z dobrzyckich okazów są tak klasyfikowane.

2. Królowie dobrzyckiego parku
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym

Mamy trzech królów parku w Dobrzycy. Jednym z nich jest Platan - pomnik przyrody. Dobrzyckiej roślinności pilnują natomiast muzealne zwierzęta, wśród których na wodzie króluje łabędź, na lądzie zaś dumny paw. Podczas zwiedzania parku ukłonimy się wszystkim tym
dostojnikom.

3. Dawne założenia parkowe
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej

Zajęcia odbędą się w dobrzyckim parku, a podczas ich trwania uczestnicy poznają pokrótce historię ogrodów, a także ich rodzaje. Dowiedzą się dlaczego dobrzycki park nazywany jest ”ogrodem angielskim”. Zobaczymy również wszystkie klasycystyczne pawilony parkowe.


TRADYCJE ZIEMIAŃSKIE

1. Przy dawnym stole
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej

Kultura jedzenia zmieniała się na przestrzeni lat. Kiedyś używano odmiennej zastawy stołowej i rozsmakowywano się w innych potrawach. Podczas lekcji dowiemy się gdzie znajdowała się kuchnia, do czego służył kredens, jak nakrywano stół oraz skąd wzięło się powiedzenie „na szarym końcu”. jakie Zapraszamy do kulinarnej podróży w przeszłość.

2. Ziemiańskie gry i zabawy
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-6 szkoły podstawowej

Dawni mieszkańcy pałaców również potrafili się bawić. Na rodzaje, przebieg i organizację zabaw wpływ miało wiele czynników, takich jak: wiek dzieci, pora roku, pogoda ilość rodzeństwa czy posiadane zabawki. Wielkie pałace, ogromne parki, pola i lasy stwarzały niezliczone możliwości do pobudzenia wyobraźni. Zachęcimy uczestników do odłożenia telefonów i tabletów. Poczytamy stare bajki, zagramy w karetę, noski i pobawimy się serso. Być może okaże się, że stare, zapomniane zabawy znów będą cieszyć bardziej.

3. Służba w pałacu
lekcja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej

Uczestnicy poznają pracę osób, o których zazwyczaj mało mówi się w kontekście życia w pałacu, a bez których właściciele nie dali by sobie rady. Dowiedzą się, jak wyglądały codzienne zajęcia kucharek, ogrodników i kamerdynerów, gdzie mieszkali i w jaki sposób pojawiali się na każde zawołanie właścicieli.

4. Dzień z życia ziemianina
lekcja dla klas 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej

Pałac był centrum życia całej ziemiańskiej rodziny. Dzieci miały swoje codzienne obowiązki, a dorośli w tym czasie oddawali się swoim dorosłym zajęciom - dom musiał być więc dostosowany do ich wymagań. Podczas zajęć poznamy przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i dowiemy się jaką rolę odgrywały one w życiu typowego przedstawiciela warstwy ziemiańskiej.

5. Ziemiańskie wychowanie
lekcja dla klas 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej

Dzieci właścicieli pałaców nie miały wcale tak łatwego życia jakby mogłoby się wydawać. Każdy mały ziemianin miał swoje przyjemności, ale także obowiązki. Dowiemy się dlaczego edukacja szkolna była różna dla dziewczynek i chłopców, a także poznamy ziemiański sposób na wychowanie wykształconych i zdolnych przedstawicieli młodego pokolenia.

 

Lekcje muzealne przeprowadzamy przez cały rok szkolny, w grupach liczących do 30 osób. Realizacja lekcji zaplanowanych w parku uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Lekcję muzealną można zamówić pod numerem telefonu: 62 741 30 39 wew. 25 lub 32, a także online - wypełniając formularz dostępny na naszej stronie internetowej. Prosimy o ustalanie terminów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Opłaty za lekcje muzealne:
- lekcja 1-godzinna - bilet wstępu (1 zł) dla każdego uczestnika oraz opłata za
przewodnika 25 zł.
- lekcja 3-godzinna 130 zł (bilety w cenie)

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER
NEWSLETTER