Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

OFERTA DLA SZKÓŁPodstawową formą naszych działań są lekcje muzealne. Aby nie przypominały tych szkolnych, wplatamy w nie elementy plastyczne, teatralne i literackie. Zajęcia prowadzimy poprzez śmiech i zabawę, ale misję edukacji muzealnej traktujemy bardzo poważnie. Do udziału w lekcjach zapraszamy zorganizowane grupy uczniów na każdym szczeblu edukacji.

 

Lekcje muzealne przeprowadzamy przez cały rok szkolny, w grupach liczących do 30 osób. Realizacja lekcji zaplanowanych w parku uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Lekcję muzealną można zamówić pod numerem telefonu: 62 741 30 39 wew. 28 lub 37.
Prosimy o ustalanie terminów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Opłaty za lekcje muzealne:
- lekcja 1-godzinna - bilet wstępu (1 zł) dla każdego uczestnika oraz opłata za
przewodnika 50 zł
- lekcja 3-godzinna 100 zł (bilety w cenie)

 

 

Oferta dla szkół (do pobrania)Tematy lekcji muzealnych
1-godzinnych

Tajemnice pałacowych komnatPrzy dawnym stoleSłużba w pałacu


Ziemiańskie gry i zabawyDzień z życia ziemianinaAugustyn Gorzeński a Konstytucja 3 Maja
Ziemiańskie wychowanieKrólowie dobrzyckiego parku

Dawne założenia parkowe

Uczestnicy odbędą wędrówkę po pałacowych salach. Dowiedzą się, jakie funkcje pełniły pierwotnie poszczególne komnaty, co się w nich znajdowało i co uległo zmianie wraz z upływem lat. Nieznane przejścia, małe schowki, nieistniejące drzwi oraz miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających - to tylko niektóre tajemnice, które kryje pałac.

Kultura jedzenia zmieniała się na przestrzeni lat. Kiedyś używano odmiennej zastawy stołowej i rozsmakowywano się w innych potrawach. Podczas lekcji dowiemy się gdzie znajdowała się kuchnia, do czego służył kredens, jak nakrywano stół oraz skąd wzięło się powiedzenie "na szarym końcu" Zapraszamy do kulinarnej podróży w przeszłości.

Uczestnicy poznają pracę osób, o których zazwyczaj mało mówi się w kontekście życia w pałacu, a bez których właściciele nie dali by sobie rady. Dowiedzą się, jak wyglądały codzienne zajęcia kucharek, ogrodników i kamerdynerów, gdzie mieszkali i w jaki sposób pojawiali się na każde zawołanie właścicieli.

Dawniej dzieci również potrafiły się bawić. Wielkie pałace, ogromne parki, pola i lasy stwarzały niezliczone możliwości do pobudzenia wyobraźni. Zachęcimy uczestników do odłożenia telefonów. W zamian za to poczytamy stare bajki, zagramy w karetę i noski oraz pobawimy się serso. Być może okaże się, że stare i zapomniane zabawy znów będą cieszyć bardziej.

Pałac był centrum życia całej ziemiańskiej rodziny. Dzieci miały swoje codzienne obowiązki, a dorośli w tym czasie oddawali się swoim dorosłym zajęciom - dom musiał być więc dostosowany do ich wymagań. Podczas zajęć poznamy przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i dowiemy się jaką rolę odgrywały one w życiu typowego przedstawiciela warstwy ziemiańskiej.

Mało kto wie, że właściciel pałacu w Dobrzycy był obecny przy tworzeniu Konstytucji 3 Maja. Współtworzył następnie Towarzystwo Przyjaciół Konstytucji, uważane za pierwszą partię polityczna na ziemiach polskich.

Dzieci właścicieli pałaców nie miały wcale tak łatwego życia, jakby mogłoby się wydawać. Każdy mały ziemianin miał swoje przyjemności, ale także obowiązki. Dowiemy się dlaczego edukacja szkolna była różna dla dziewczynek i chłopców, a także poznamy ziemiański sposób na wychowanie wykształconych i zdolnych przedstawicieli młodego pokolenia.

Mamy trzech królów parku w Dobrzycy. Jednym z nich jest Platan - pomnik przyrody. Dobrzyckiej roślinności pilnują natomiast muzealne zwierzęta, wśród których na wodzie króluje łabędź, na lądzie zaś dumny paw. Podczas zwiedzania parku ukłonimy się wszystkim tym dostojnikom.

Zajęcia odbędą się w dobrzyckim parku, a podczas ich trwania uczestnicy poznają pokrótce historię ogrodów, a także ich rodzaje. Dowiedzą się dlaczego dobrzycki park nazywany jest "ogrodem angielskim". Zobaczymy również wszystkie klasycystyczne pawilony parkowe.


Tematy lekcji muzealnych
3-godzinnych

Tajemnice pałacowych komnat


Legendy dobrzyckieSztuka i architektura dla początkujących

Najpopularniejszy temat lekcji 1-godzinnej możliwy jest również do realizacji rozszerzonej. Poza poznaniem przeznaczenia poszczególnych pałacowych sal i odkrycia wszystkich ich tajemnic podejmiemy się próby wspólnego zbudowania makiety pałacu i ozdobienia go tysiącem kolorów.

Tematem lekcji są mity i legendy związane z pałacem i parkiem w Dobrzycy. Uczestnicy poznają treści legend i nauczą się odczytywać symbolikę w nich zawartą. Zajęcia odbywają się w formie podchodów. Na podstawie tekstów z monografii ks. Stanisława Śniatały wybierzemy się w wędrówkę po tajemniczych zakamarkach dobrzyckiego parku.

Uczestnicy poznają parkowe budowle i pałacowe wnętrza od strony architektury i malarstwa. Dowiedzą się czym jest styl klasycystyczny i jakie bogactwo form w sobie kryje. Zrozumieją zasady powstawania malarstwa iluzjonistycznego i delikatnych sztukaterii. Zabawią się również w artystów biorących udział w plenerze malarskim.

Dodatkowe możliwości

Konkursy i projekty edukacyjne
Organizowane są przy współudziale z innymi instytucjami i stowarzyszeniami. Zachęcamy do współpracy - być może wspólnie stworzymy coś ciekawego. Do tej pory działaliśmy razem z: Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca, Kuratorium Oświaty w Poznaniu czy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Kaliszu.

Wystawy planszowe
Istnieje możliwość wynajęcia przez szkoły tematycznych wystaw planszowych. Udostępniamy je bezpłatnie. Koszty transportu pokrywa instytucja wypożyczająca. Okres wypożyczenia wystawy wynosi minimum 2 tygodnie. Prosimy o rezerwacje z miesięcznym wyprzedzeniem.
Dostępne tematy:
- Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater
- W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Janina Czarnecka - łączniczka antykomunistycznego podziemia
- Józef Wybicki. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie

Atrakcje w parku
Poza ofertą edukacyjną zachęcamy do skorzystania z atrakcji dostępnych w przestrzeni parkowej. Wśród bogatego drzewostanu, odnajdziemy ponad 30 Pomników Historii, m.in. jeden z największych w Europie platan klonolistny.  Między alejami znajduje się również duża woliera z ptactwem ozdobnym. Dobrzycka flora i fauna szczegółowo opisana jest na specjalnej ścieżce edukacyjnej. 
Istnieje możliwość organizacji ogniska - po wcześniejszym zgłoszeniu.
 FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER