Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-01

Sala Balowa

Dekoracja malarska Sali Balowej, wykonana w latach 1800–1801 przez Antoniego Smuglewicza, podporządkowana została podziałom architektonicznym. Twórca dekoracji umiejętnie zastosował tu cały arsenał środków mających pogłębić wrażenie iluzji: malowane kolumny korynckie, poszczególne elementy architektoniczne ukazane w sugestywnych skrótach perspektywicznych, przestrzenie pomiędzy kolumnami otwierające się na morskie pejzaże i kompozycje z rzymskich zbroi. Najsilniejsze jednak złudzenie stwarza dekoracja sklepienia zwierciadlanego, otwierającego się na pokryte obłokami błękitne niebo z igrającą parą amorków.

W latach międzywojennych sala ta pełniła rolę jadalni. W ciągu użytkowania pałacu dekorację odświeżano kilkakrotnie przemalowując ją po zarysach istniejących. Polichromie restaurowane były między innymi przez Ignacego Wrembla z Poznania w 1927 r. oraz Wacława Taranczewskiego w 1938 r. Prace te zostały jednak wykonane bardzo nieumiejętnie. W latach pięćdziesiątych toruńskie Pracownie Konserwacji Zabytków przeprowadziły prace konserwatorskie. Pozostawiono wówczas wcześniejsze przemalowania w partiach architektonicznych i ornamentalnych. Ponowną konserwację i restaurację malowideł wykonano w 2004 r.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER