Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-01

Jadalnia

Prostokątną w kształcie salę, z konchową wnęka na piec w ścianie wschodniej, pokrywają malowidła w technice wapiennej al secco wykonane przez Antoniego Smuglewicza około 1800 r. Pomieszczenie to pełniło najpewniej funkcję jadalni ze względu na bliskość kuchni pałacowych znajdujących się w piwnicach (dokładnie pod obecnym pomieszczeniem) i dobre z nią skomunikowanie poprzez klatkę schodową. Na jego przeznaczenie wskazuje także obecność kredensu, do którego przejście znajdowało się w ścianie wschodniej (w miejscu obecnej dekoracji imitującej drzwi).

Pod względem ikonograficznym dekoracja sali czerpie z popularnych w XVIII w. wzorników Gianbattisty Piranesiego. Motywem wręcz bezpośrednim są antytetycznie ustawione sfinksy w brązowych płycinach. Charakter wystroju Jadalni nadaje sali cechy monumentalne. Ów efekt uzyskano poprzez malowaną imitację okładzin kamiennych na ścianach (w kolorze oliwkowym) i w partii cokołowej (szary piaskowiec), poprzez obramienia drzwi imitujące kamienne portale oraz fryz tryglifowo-metopowy w fasecie.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER