Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-07-13

W 225 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA


DANE BIBLIOGRAFICZNE

Stanisław Borowiak, Wojciech Kochlewski, W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy 3 maja - 2 października 2016 r. ISBN 978-83-935682-6-0.

O FOLDERZE


Publikacja krótko omawia genezę, historię i znaczeni Ustawy Rządowej oraz dzieje pamięci o niej w wiekach XIX i XX w. Całość bogato ilustrowana zdjeciami prezentowanych na wystawie obiektów, w tym zwłaszcza licznych druków pochodzących ze zbiorów warszawskiego bibliofila p. Wojciecha Kochlewskiego.

Na szczególna uwagę spośród tych ostatnich zasługują szczegółowo opisane dwa wydrukowane 5 maja 1791 r. pierwodruki Ustawy Rządowej, w tym zwłaszcza egzemplarz uwierzytelniony w grodzie warszawskim, co nadało mu rangę oficjalnego dokumentu Konstytucji. Jako jeden z zaledwie czterech istniejących poświadczonych w ten sposób jej pierwodruków, stanowi on bezcenna pamiątką narodową. Sporo uwagi poświęcono również prezentowanym na wystawie polskim i zagranicznym edycjom Konstytucji z okresu jej obowiązywania, wydawnictwom z czasów Targowicy oraz licznym drukom ulotnym wydawanym z okazji kolejnych trzeciomajowych rocznic obchodzonych pod zaborami i w dwudziestoleciu międzywojennym.

W folderze znaleźć mozna równiez zdjęcia najwazniejszych spośród prezentowanych na wystawie dzieł malarstwa i grafiki pochodzących z Muzeów Narodowych w Kielcach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie spośród których wymienić warto zwłaszcza portret Stanisława Małachowskiego marszałka Sejmu Wielkiego, pędzla Marcelo Bacciarellego. słynny obraz Kazimierza Wojniakowskiego przedstawiający uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz szkic Jana Matejki do jego obrazu "Konstytucja 3 Maja", namalowanego z okazji hucznie obchodzonej w Galicji 100 rocznicy uchwalenia Konstytucji.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER