Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-05-10

KAZIMIERZ BALCER ''OGRÓD ANGIELSKI GUSTOWNY I W ROŚLINY BOGATY...''


 

DANE BIBLIOGRAFICZNE


Kazimierz Balcer, Ogród angielski gustowny i w rośliny bogaty… Zarys dziejów założenia parkowego w Dobrzycy, Dobrzyca 2016, ss. 108. ISBN: 978-83-935682-9-1.

O KSIĄŻCE

Publikacja odwołuje się do licznych niewykorzystywanych dotąd przez badaczy źródeł, w tym m.in. pierwszej znanej relacji o dobrzyckim parku, autorstwa podróżującego tutaj w 1823 r. guwernera Rajmunda Skórzewskiego, ks. Claude-Antoine Pocharda, fragmentów przechowywanego w Ossolineum pamiętnika Adama Turno, wiele mówiących o dobrzyckich ogrodnikach zapisów w księgach metrykalnych oraz licznych relacji dotyczących okresu międzywojennego. Kolejne rozdziały omawiają kompozycję parku, poszczególne pawilony parkowe, szatę roślinną, układ wodny oraz powiązania kompozycyjne i przestrzenne z otoczeniem. W pracy zestawiono również dane biograficzne dotyczące dobrzyckich ogrodników od XVII w. do 1939 r. oraz wybór najciekawszych źródeł wspominających o dobrzyckim parku - od siedemnastowiecznych lustracji, poprzez relacje dziewiętnastowiecznych pamiętnikarzy aż po opisujące dewastację parku powojenne pisma dobrzyckiego koła PTTK. Bogata jest również warstwa ilustracyjna monografii, zawierająca wiele niepublikowanych dotąd dawnych fotografii, często jedynych w swoim rodzaju, ukazujących nieistniejące już budowle i drzewa. 

ROZDZIAŁY

Dobrzycka rezydencja i jej właściciele.
Kompozycja przestrzenna parku.
Pałac i pawilony parkowe.
Układ wodny parku.
Szata roślinna parku.
Powiązania komunikacyjne i przestrzenne z okolicą.
Ogrodnicy w dobrzyckim parku.
Jak pisano o dobrzyckim parku.
Wykaz pomników przyrody w dobrzyckim parku.
Epilog - dzien dzisiejszy parku.
 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER