Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-02-27

JUŻ WKRÓTCE WYSTAWA O JÓZEFIE WYBICKIMNa ilustracji portret Józefa Wybickiego na miedziorycie z przeł. XVIII i XIX w. (domena publiczna, ŹRÓDŁO).

W roku bieżącym obchodzimy 220. rocznicę powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i 90. rocznicę jego ustanowienia hymnem narodowym. Jej uczczeniu poświęcona jest tegoroczna wystawa czasowa Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - "Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie", na której zwiedzanie (od 23 kwietnia do końca września br.) już teraz serdecznie zapraszamy.  

Wystawa ukaże szerokie tło epoki, w tym zwłaszcza związane ze współtworzonymi przez Wybickiego Legionami Polskimi we Włoszech i Księstwem Warszawskim. Zilustować pomogą je liczne dzieła malarstwa i grafiki (bedzie można obejrzeć m.in. "Wjazd Kniaziewicza do Rzymu" Januarego Suchodolskiego, portret Fryderyka Augusta Marcello Bacciarellego czy "Przejście przez Berezynę" Juliana Fałata") oraz pochodzące z tego okresu broń i liczne druki, związane przede wszystkim z hymnem i działalnością Wybickiego w 1806 r. - m.in. słynną odezwę z 3 listopada, nawołującą do chwycenia za broń u boku wojsk napoleońskich.

Wystawa przypomni również również szereg mniej znanych faktów z życia twórcy hymnu narodowego, w tym zwłaszcza jego związki z historią lokalną naszej najbliższej ojczyzny. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na często pomijany w jego życiorysach kilkuletni epizod pobytu w Dobrzycy, gdzie Wybicki był dzierżawcą i plenipotentem gen. AUGUSTYNA GORZEŃSKIEGO (1743-1816), z którym łączyły go nie tylko zażyłe stosunki osobiste, ale i więzy powinowactwa przez żonę Aleksandrę ze Skórzewskich Gorzeńską (1757-1801) - na ekspozycji znajdą się m.in. listy wymieniane przez Wybickiego z Gorzeńskim czy napisany przezeń statut cechu szewskiego w Dobrzycy.

Nauczycieli i placówki oświatowe zachęcamy również do wypożyczenia przygotowanej wspólnie przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu planszowej wystawy edukacyjnej ''JÓZEF WYBICKI - PATRIOTA CZASÓW OŚWIECENIA'', eksponowanej od początku lutego br. w szkołach średnich południowo-wschodniej Wielkopolski.

Stanisław Borowiak
 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER