Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-08-21

WYSTAWA O DAWNYCH WŁAŚCICIELACH DOBRZYCY

W roku bieżącym przypada dwusetna rocznica śmierci gen. Augustyna Gorzeńskiego – twórcy dobrzyckiego zespołu pałacowo-parkowego i niewątpliwie najwybitniejszego z właścicieli Dobrzycy. Rocznica ta stanowi również dobrą okazję do przybliżenia postaci pozostałych właścicieli rezydencji i miasteczka. Jest to tym ważniejsze, że żaden z rodów władających Dobrzycą na przestrzeni kilkuset lat – Dobrzyckich, Gorzeńskich, Turnów, Bandelowów i Czarneckich, nie doczekał się jeszcze dotąd swojej monografii.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wybitniejszych ich przedstawicieli – poza krótkimi przyczynkami brakuje nadal opracowań czy szerszych artykułów poświęconych nie tylko bezsprzecznie najbardziej na nie zasługującemu generałowi Augustynowi Gorzeńskiemu, ale także jego następcy generałowi Kazimierzowi Turno, jego bratu Adamowi Turno - autorowi nieocenionego dla badań życia codziennego I poł. XIX w. dziennika, czy zasłużonemu dla kultury polskiej bibliofilowi hr. Zygmuntowi Czarneckiemu. Liczymy, że organizowana przez nas wystawa oraz połączona z nią konferencja naukowa „Dawni właściciele Dobrzycy na tle swoich czasów”, z szeregiem referatów uznanych badaczy przedmiotu, pozwoli choć w części wypełnić wspomniane luki.

Z uwagi na rozproszenie obiektów związanych z dawnymi właścicielami Dobrzycy, konieczna była szeroka kwerenda w archiwach, muzeach, bibliotekach i zbiorach prywatnych. Eksponowane na wystawie obiekty, prócz zbiorów własnych Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, pochodzą z zasobów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Biblioteki Kórnickiej PAN, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz prywatnych zbiorów potomków rodziny Czarneckich.

Dzięki uprzejmości wspomnianych instytucji możliwe było wypożyczenie nie tylko szeregu portretów dawnych właścicieli pałacu, z wiszącym niegdyś w Dobrzycy portretem Augustyna Gorzeńskiego pędzla Kazimierza Wojniakowskiego na czele, ale i niezwykle ważnych dla ukazania dziejów majątku dokumentów i archiwaliów, spośród których wspomnieć warto zwłaszcza pierwszy wzmiankujący Dobrzycę dokument pergaminowy z 1327 r., liczne papiery rodzinne i majątkowe, jeden z tomów dziennika Adama Turno czy materiały związane z działalnością publiczną gen. Augustyna Gorzeńskiego.

Oprócz wernisażu wystawy 4 września o godz. 14.00 zapraszamy równiez na dwudniową konferencję naukową: "MUZEUM - SAMORZĄDOWY OPIEKUN KULTURY" w dniu 8 września br. oraz "DAWNI WŁAŚCICIELE DOBRZYCY NA TLE SWOICH CZASOW" 9 września br. W drugim dniu konferencji uznani badacze przedmiotu przybliżą postacie dawnych panów na Dobrzycy, umieszczając ich na szerszym tle społecznym i politycznym epoki. 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER