Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-01

Autor: Stanisław Borowiak

JAN WOJCIECH DOBRZYCKI (1624-1690)


Herb Bróg (Leszczyc).
za: www.wikipedia.pl

Syn Adama Franiszka Dobrzyckiego (zm. 1664), stolnik ciechanowski, w źródłach występuje też jako sekretarz królewski (choć nie wiadomo czy faktycznie pełnił ten urząd czy, co bardziej prawdopodobne, była to jedynie godność tytularna).

Po ojcu, prócz dóbr dobrzyckich, obejmujących m.in. połowę miasteczka Dobrzycy odziedziczył także niedawno rozbudowany o wielką salę w części południowej, dzięki czemu uzyskał charakterystyczny i zachowany do dziś kształt litery „L” stary zamek – „kamienicę na kopcu”. W tym czasie nie był on jeszcze w pełni ukończony – brakowało m.in. podłogi i okien w nowej wielkiej sali.Zapewne przy okazji przejmowania przezeń ojcowskiej schedy sporządzono w 1667 r. lustrację, która pozostaje najstarszym źródłem pisanym ukazującym wygląd dobrzyckiej rezydencji

.Majątek Jana Wojciecha Dobrzyckiego – poza wspomnianą wyżej częścią Dobrzycy była to jeszcze Góra, Zalesie i Parzenczewo – znacznie zwiększył w 1659 r. korzystny ożenek z Urszulą z Pigłowic Maniecką, właścicielką dóbr w powiecie poznańskim (Dąbrowo, Kotowo, Łacina), do których w dwa lata później doszły jeszcze stanowiące spadek po jej stryju Chryzostomie Knyszyna, Chojnice i Drogocin.

W 1688 r. przekazał dobra dobrzyckie (połowę miasta, wieś Dobrzycę Małą, folwark Izbiczno i osiedle Klonowo) przekazał synowi Michałowi (1660-1715). Z kolei na wspomnianych wcześniej dobrach Gora ustanowił zapis na utrzymanie altarzysty ołtarza Najświętszej Marii Panny w dobrzyckim kościele. Na budowę nowej, murowanej świątyni przeznaczył zaś 20 000 florenów.

Jan Wojciech Dobrzycki zmarł w Dobrzycy 2 stycznia 1690 r., pozostawiając troje dzieci – prócz wspomnianego już syna Michała także drugiego syna, Jana Zygmunta i córkę Konstancję.


Źródła: K. Balcer, materialy niepublikowane;
R. Kąsinowska, Dobrzyca. Fortalicja. Pałac. Muzeum, Dobrzyca 2007 ,s. 15-16, 23-25;
S. Śniatała, Dobrzyca – monografia historyczna, [w:] „Notatki Dobrzyckie”, Dobrzyca 2002, s. 41-42, 112;
Teki Dworzaczka, http://teki.bkpan.poznan.pl.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG
NEWSLETTER