Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-01

Autor: Stanisław Borowiak

TUMLIN DOBRZYCKI (XV w.)


Herb Bróg (Leszczyc).
za: www.wikipedia.pl

Najwybitniejszy w XV w. przedstawiciel rodu Dobrzyckich. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach w 1436 r., ostatni raz wzmiankowany jest w 1458 r. Wiadomo, że w tym okresie należał do bliskiego otoczenia Łukasza Górki, starosty generalnego Wielkopolski, dzięki któremu pełnił urząd burgrabiego kaliskiego (jako taki występuje w źródłach z lat 1447 i 1451-1452) oraz podwojewodziego kościańskiego (pojawia się w dokumencie z 1455 r.).

W 1440 r. Tumlin podniósł Dobrzycę do rangi miasta, nadając jej 8 maja tegoż roku przywilej lokacyjny. Zgodnie z dokumentem z 1441 r. był właścicielem również części Klonowa. Kilkanaście lat później, prócz Dobrzycy i Klonowa, należało do niego również Strzyżewo. Swoje dobra podzielił między synów Jana (zmarłego przed 1483 r.) i Grzymka (żyjącego jeszcze w 1510 r.), którzy zapoczątkowali dwie linie rodu, co sprawiło, że podział dóbr okazał się trwały.ŹRÓDŁA I LITERATURA

Kopie akt granicznych z poł XV w. (w zbiorach Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy). 
T. Jurek, Średniowieczna Dobrzyca, [w:] „Rocznik Kaliski” T. 33: 2007, s. 9-31. 
R. Kąsinowska, Dobrzyca. Fortalicja. Pałac. Muzeum, Dobrzyca 2007, s. 10-12.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER