Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-05

Autor: Kazimierz Balcer

Stare meble pałacu w Dobrzycy cz. I

Szafka, o wymiarach 76 x 39 x 120 cm, wykonana jest z drewna sosnowego, fornirowana orzechem, intarsjowana (żyłki, ramki), ze ścianą frontową inkrustowaną kością słoniową (ornamenty figuralno-geometryczno-roślinne). Korpus mebla zamknięty jest jednym skrzydłem drzwiowym. U dołu w części cokołowej umieszczona jest szuflada. Nogi toczone w kształcie spłaszczonych kul połączone są trawersami.
Opisywana w artykule szafka. Stan obecny. Fot. A. Filipiak.Sala ze Sztukaterią w okresie międzywojennym. W narożniku widoczna jest opisywana w artykule szafka – jeszcze z oryginalnymi wysokimi nogami. Fot. zbiory Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.


Jak dowodzą zdjęcia z lat międzywojennych i wspomnienia pani Zofii Günther, córki ostatniego właściciela Dobrzycy Józefa Czarneckiego, wspomniana szafka

znajdowała się wówczas w pałacu w salonie na Piętrze (dziś zwanym Salą ze Sztukaterią), w narożu przy drzwiach do Westybulu Górnego. Wyglądała ona jednak wówczas nieco inaczej – posadowiona była bowiem na dość wysokich toczonych nogach.

W czasie drugiej wojny światowej Niemcy zabrali najpiękniejsze meble do umeblowania domów prywatnych lub placówek takich jak posterunek policji czy dom Związku Kobiet Niemieckich (Bund Deutscher Mädel).

Po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy Dobrzycy przekazali te meble dla Koła PTTK, które organizowało w pałacu izbę regionalną. Wśród nich znalazła się również opisywana tutaj szafka. Była ona jednak już wówczas znacznie zmieniona – nie posiadała wysokich nóg, a jej podstawę stanowiło tylko zwieńczenie dolne.

Mebel ten w latach siedemdziesiątych znajdował się we wspomnianej wyżej izbie regionalnej. W latach osiemdziesiątych poddany został konserwacji przez Pracownię Konserwacji Zabytków Oddział w Poznaniu, a po utworzeniu Muzeum Zespół-Pałacowo Parkowy w Dobrzycy został przekazany tej instytucji.


Powiększenie fragment szafki – zbliżenie na szafkę w narożniku.
Szafka w Saloniku z Amorkami. Fot. Sz. Balcer.FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER