Od końca marca w murach dobrzyckiego pałacu można podziwiać wystawę czasową poświęconą wojskom XIX i początków XX wieku – głównie kawalerii, i to tej w ciężkim wydaniu – kirasjerom (nie brak jednak eksponatów poświęconym innym formacjom czy rodzajom broni). Można na niej zobaczyć świat wojsk konnych tego okresu – zaczynając od dokumentów, listów, poprzez obrazy i fotografie, kończąc oczywiście na głównej części – pancerzom oraz broni, zarówno białej, jak i palnej. Dla pasjonatów historii oraz osób zaciekawionych eksponatami przygotowany został również katalog, w którym można znaleźć więcej informacji na nurtujące nas zagadnienia. Ze względu na obszerność wystawy i tematyki, którą ona porusza, oraz z chęci przekazania jak największej ilości informacji, został on podzielony na dwie części. Część pierwsza została udostępniona w sprzedaży podczas wernisażu wystawy w marcu, teraz mamy zaszczyt ogłosić, że dostępna jest już także druga część katalogu.
Co w nim znajdziemy? Katalog skupia się na formacji, która jest myślą przewodnią wystawy w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy – kirasjerach. Możemy w nim się zapoznać z historią samej formacji, którą zaczynamy śledzić od czasów Napoleona I i jej rozkwitu, aż po czasy I wojny światowej, kiedy na przemysłowych polach bitew nadszedł już jej zmierzch. Katalog jest również bogaty pod względem geograficznym, gdyż omawia formacje pochodzące praktycznie z całego Starego Kontynentu. Oprócz bardziej znanych armii Francji, Prus czy Wielkiej Brytanii, możemy zapoznać się z kirasjerami takich państw jak Belgia, Szwecja czy Dania, a nawet pochodzącymi z tak odległych armii jak egipska. Nie zabrakło również oczywiście polskich wątków. Pomimo braku naszego kraju na mapie w tym okresie, Polacy służyli w armiach innych państw a rosyjskie formacje kirasjerów brały udział w walkach podczas powstania listopadowego. Miłośnicy militariów również znajdą w katalogu coś interesującego – eksponaty, które można znaleźć na wystawie są szczegółowo opisane, a w katalogu można znaleźć opowieść o ewolucji pancerza noszonego przez ówczesnych kawalerzystów na przestrzeni lat. Katalog wieńczy tekst o tym, jak formacje ciężkiej kawalerii odchodziły w niebyt na przełomie XIX i XX wieku.
Druga część katalogu jest już dostępna w sprzedaży. Cena wynosi 35 złotych w sklepie stacjonarnym, 45 złotych w sklepie internetowym. Można również zakupić katalog od razu w dwóch tomach – cena 75 złotych w sklepie stacjonarnym oraz 95 złotych w sklepie internetowym. Zapraszamy do sklepu stacjonarnego oraz do sklepu internetowego.