Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-03-28

VII NAUKOWA KONFERENCJA

VII Naukowa Konferencja w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

14–15 września 2023 r.

W pierwszym dniu konferencji tematem „Archiwa rodzinne – udostępnianie” podejmujemy problematykę gromadzenia, przechowywania i udostępnianie pamiątek rodzinnych. W ramach panelowych dyskusji naukowców korzystających z archiwów z przedstawicielami rodzin ziemiańskich chcemy przybliżyć realia możliwości korzystania z wiedzy historycznej z rodzinnych archiwów. Dyskusja będzie uzupełniona o omówienie problematyki konserwacji domowych zbiorów dokumentów i fotografii oraz o zagadnienia prawne w zakresie udostępniania i zachowania prawa własności tych archiwaliów. Zapraszamy do uczestnictwa i opowieści o własnych pamiątkach rodzinnych.

Drugi dzień konferencji – zgodnie z tematem tegorocznej wystawy czasowej w naszym muzeum – poświęcony będzie „myśliwskim pasjom ziemian” w XIX i XX wieku. Obok referatów przekrojowych chętnie widzimy na nim wystąpienia poświęcone różnym aspektom ziemiańskich polowań w tym okresie i ich zróżnicowaniu w zależności od czasu i regionu, zamożności i trybu życia itd. Interesujące byłyby również wystąpienia ukazujące postacie wybranych ziemian-myśliwych, zarówno zamiłowanych bywalców kniei, jak i tych, którzy wyróżniali się osiągnięciami w racjonalnej gospodarce łowieckiej czy organizacją słynnych polowań na dużą skalę. Zachęcamy również do prezentacji i omówienia ciekawych, a mało znanych lub pozostających w rękopisie relacji pamiętnikarskich traktujących o ziemiańskich polowaniach.

Kontakt: sekretariat@dobrzyca-muzeum.pl

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER