2023-01-24

WYSTAWA JEDNEGO OBRAZU

Obraz "Emocja", który już wkrótce będzie można podziwiać w naszym muzeum, autorstwa Witolda Wojtkiewicza - polskiego malarza, grafika oraz rysownika epoki modernizmu. Historia dzieła jest niezwykle ciekawa. Najprawdopodobniej Wojtkiewicz namalował obraz podczas swojego pobytu we Francji na początku XX w.  Pokazano go wtedy na ekspozycji zorganizowanej w  Galerii Druet, przez Andre Gide, wybitnego francuskiego literata, zachwyconego twórczością polskiego artysty. Po wystawie obraz prawdopodobnie został sprzedany i ślad po nim zaginął. Odnaleziono go dopiero w 2008 roku w Niemczech, a obecnie znajduje się w zbiorach prywatnych polskiego kolekcjonera.

Wystawa w Dobrzycy jest pierwszą publiczną prezentacją tego dzieła po jego odnalezieniu.

Podczas wernisażu zgromadzona publiczność będzie mogła spotkać się zarówno z właścicielem obrazu - kolekcjonerem Jerzym Kaźmierczakiem oraz dr Pawłem Napierałą, konserwatorem i historykiem sztuki badającym historię prezentowanego eksponatu. Spotkanie stworzy więc pole do otwartej dyskusji dotyczącej twórczości Wojtkiewicza i malarstwa okresu modernizmu.

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTY WERNISAŻ 19 LUTEGO O GODZ. 16:30

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY