Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-06-29

KONFERENCJA NAUKOWA 2022Konferencja 2022 – Ziemianie i ziemiaństwo w pamięci społecznej / o kulturze stołu w ziemiańskich dworach i pałacachChcielibyśmy Państwa uprzejmie zaprosić do udziału w VII edycji Dobrzyckiej Konferencji Naukowej, którą planujemy zorganizować w dniach 8-9 września 2022 roku w Dobrzycy.

Pierwszą część naszej konferencji, realizowaną w formie panelu dyskusyjnego, pod roboczym tytułem „Ziemianie i ziemiaństwo w pamięci społecznej”, chcielibyśmy poświęcić problemowi kształtowania społecznego obrazu tej warstwy społecznej. Wychodząc od analizy stanu obecnego, planujemy by dyskusja koncentrowała się głównie wokół problemów kształtowania społecznego przekazu na temat historycznej roli i znaczenia warstwy ziemiańskiej – chcemy rozmawiać o tym, jak w popularnym przekazie ukazać funkcjonowanie ziemiańskich rezydencji i wielką różnorodność roli dworu ziemiańskiego, w jakim kierunku zmieniać edukację o ziemiaństwie i jakie aspekty jego dziejów są najważniejsze z perspektywy dzisiejszego odbiorcy. Ciekawe byłyby tu głosy zarówno historyków, muzealników, właścicieli i gospodarzy dawnych kompleksów rezydencjonalnych, jak i przedstawicieli środowiska ziemiańskiego, a także reprezentantów zrzeszających je organizacji. Wstępem do dyskusji będzie referat wprowadzający, który wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Karolczak.

Druga część konferencji tradycyjnie związana jest z tematem tegorocznej wystawy czasowej w naszym muzeum, w roku bieżącym poświęconej problematyce związanej z ziemiańskim stołem „Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką… czyli o kulturze stołu w ziemiańskich dworach i pałacach”. Temat ten zasługuje na uwagę także dlatego, że o ziemiańskim stole napisano stosunkowo niewiele szerzej ujętych prac badawczych – dominują teksty o charakterze bardziej popularnonaukowym lub wycinkowe artykuły. Podobnie jak w przypadku konferencji poświęconej ziemiańskim podróżom w 2019 r., tegoroczne obrady chcielibyśmy rozpocząć – jako podstawą do dalszej dyskusji – referatem stanowiącym podsumowanie dotychczasowego stanu badań oraz omówienie przydatnych źródeł oraz kolejnym, ukazującym stan rzeczy u schyłku Rzeczypospolitej szlacheckiej. Liczymy, że pozostałe referaty pozwolą ukazać różne, rzadziej podejmowane dotąd w badaniach kwestie związane z ziemiańskim stołem, a także dadzą ciekawą płaszczyznę przekrojową i porównawczą.

W konferencji od kilku lat bierze udział grono wiodących akademików zajmujących się historią ziemiaństwa, m.in. prof. Witold Molik, prof. Tadeusz Epsztein, prof. Jarosław Kita, prof. Kazimierz Karolczak i w zależności od tematyki – badacze z ośrodków z całego kraju. Poniżej znajdą Państwo Program tegorocznej Konferencji, gdzie wymienione są osoby referujące poszczególne tematy, ale z pewnością można liczyć na spotkanie w gronie uczestników jeszcze wielu innych badaczy historii życia ziemian, jak i potomków tej grupy społecznej. Stałymi uczestnikami są również przedstawiciele różnych organizacji skupiających potomków rodzin ziemiańskich. Zapraszamy do udziału w konferencji i aktywnej dyskusji w omawianych zagadnieniach. Jednocześnie zachęcamy do dyskusji na tematy, jak dziś te historyczne zagadnienia są, a może jak być powinny prezentowane młodemu pokoleniu w szeroko pojmowanej edukacji historycznej. Możliwe jest zgłaszanie artykułów do publikacji pokonferencyjnej w uzgodnieniu z Muzeum.

Udział w konferencji – wymagane jest przesłanie Formularza zgłoszeniowego – jest bezpłatny, uczestnicy ponoszą jedynie własne koszty dojazdu i zakwaterowania.,

W pierwszych dniach września zostanie przedstawiony ostateczny program przebiegu konferencji.

Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie internetowej poświęconej konferencji.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER