Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2021-07-14

VI DOBRZYCKA KONFERENCJA NAUKOWA

Już po raz szósty chcemy zaprosić wszystkie osoby zainteresowane szeroki spektrum zagadnień związanych z historią ziemiaństwa, jego roli tak w bieżącym życiu społecznym, jak i w powiązaniu z wydarzeniami w kraju w tych trudnych dla Polski latach rozbiorów.

Pierwsza część konferencji związana jest z tematem prezentowanej w roku bieżącym w naszym muzeum wystawy czasowej, osnutej wokół kwestii „Mody w ziemiańskim świecie”. Tę problematykę wpisaliśmy w szersze ramy rozważań nad życiem codziennym ziemian, którym nadaliśmy tytuł „Życie codziennie czy życie niecodzienne? Wokół problemów badawczych ziemiańskiej codzienności w XIX i na pocz. XX w.” Będą one dotyczyły zwłaszcza związanych z zagadnieniem życia codziennego problemów badawczych i źródłowych (niereprezentatywności źródeł, trudności w odróżnianiu tego, co typowe i codziennie od chętnie odnotowywanych przez autorów dzienników, pamiętników i korespondencji zjawisk w jakimś stopniu niezwykłych itd.), luk w dotychczasowych studiach oraz najważniejszych postulatów badawczych na przyszłość.

Przedmiotem rozważań drugiej części konferencji, odbywającej się pod hasłem „Dwór wobec wojny” będzie problematyka doświadczeń wojennych różnych pokoleń ziemian i funkcjonowania dworu ziemiańskiego w okresie wojennych zawieruch i dziejowych kataklizmów – od początku XIX wieku aż po tragedię II wojny światowej. Obecna dyskusja jest dopełnieniem ubiegłorocznej wystawy czasowej, odłożoną z powodu panujących wówczas ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Tradycyjnie do przygotowania opracowań zostali zaproszeni najwybitniejsi badacze dziejów ziemiaństwa, którzy w oparciu o wyniki prowadzonych przez siebie badań ukażą problem w szerokim kontekście czasowym i przestrzennym, uwzględniając zarówno Wielkopolskę, jak i Kresy północno-wschodnie.

Zapraszamy do udziału w konferencji i aktywnej dyskusji w omawianych zagadnieniach. Jest to czas na spotkanie uznanych badaczy akademickich z osobami interesującymi się historią ziemiaństwa i jego roli w dziejach Polski. Ale też zachęcamy do dyskusji na tematy, jak dziś te historyczne zagadnienia są, a może jak być powinny prezentowane młodemu pokoleniu w szeroko pojmowanej edukacji historycznej.

Udział w konferencji jest bezpłatny, uczestnicy ponoszą jedynie własne koszty dojazdu i zakwaterowania. W pierwszych dniach września zostanie przedstawiony ostateczny program przebiegu konferencji.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ze względów organizacyjnych i sanitarnych prosimy jednak o wypełnienie karty zgłoszenia i odesłanie jej na adres: sekretariat@dobrzyca-muzeum.pl

Karta zgłoszenia (DOC.)
Program konferencji (PDF.)

Więcej informacji oraz relacje z poprzednich konferencji na stronie: www.konferencja.dobrzyca-muzeum.pl

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER