Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2020-09-24

#MUZEALNIAKI

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy jest jednym z nielicznych obiektów w regionie południowej Wielkopolski łączących w sobie cechy miejsca wypoczynkowo-rekreacyjnego oraz obiektu o wysokich walorach historycznych i kulturalnych. W parku znajduje się wiele elementów, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Przede wszystkim wpływa na to rozległość i malowniczość parku z licznymi pawilonami parkowymi, stawami i mostkami – w związku z czym, przylgnęło do niego określenie „Wielkopolskie Łazienki”. W sezonie letnim jest to doskonałe miejsce na piknik na muzealnych leżakach, czy spacer ścieżkami edukacyjno-ekologicznymi i poznanie parkowej  flory i fauny. Park umożliwia ukazanie najmłodszym nie tylko jednych z największych drzew w Europie, najstarszego klona polnego w Polsce, ale także poznanie wyglądu i zwyczajów takich zwierząt, jak: pawie, łabędzie, bażanty czy gęsi. Wszystko to odbywa się z historią w tle, ponieważ właścicielem Dobrzycy był adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Augustyn Gorzeński – jeden z współtwórców Konstytucji 3 Maja, a profil działalności skupia się wokół życia ziemiaństwa polskiego, którego przedstawiciele wychowywali swoje potomstwo w poczuciu patriotycznego obowiązku oraz w szacunku wobec starszych czy słabszych, co stanowi wspaniały przykład dla dzisiejszych dzieci.

 

Ekspozycja muzealna składa się z dwóch części. Wystawa stała stanowi ukazanie wystroju ziemiańskiego dworu i przywołanie jego wyglądu z czasów poprzednich właścicieli. W kilku salach ekspozycyjnych odnajdziemy zabytkowe meble, obrazy i rzeźby odtwarzające np. jadalnię, gabinet pana domu czy sypialnię. Trzy sale na parterze to przestrzeń wystawy czasowej zmieniającej się dwa razy w roku. Najważniejszą wystawę można podziwiać corocznie między kwietniem a wrześniem. Tematyka nawiązuje do wydarzeń historycznych lub stylu życia ziemiaństwa polskiego, ale w przyjemnym i nowoczesnym wydaniu. Przystępne treści prowokują nie tylko do poszerzania swojej wiedzy przez dorosłych, ale także zachęcają do dialogu międzypokoleniowego. W tej przestrzeni najmłodsi będą znakomitymi towarzyszami zwiedzania, a dla starszych dzieci jest to okazja do poznania świata przez pryzmat opowieści swoich rodziców i opiekunów.

Na ekspozycji czasowej zaaranżowane jest bezpieczne miejsce zabawy sensorycznej z wygodnymi poduszkami, grami edukacyjnymi i materiałami artystycznymi. Nawiązują i rozszerzają one tematykę wystawy angażując całe rodziny do wspólnego spędzenia czasu.

Alternatywą dla klasycznego zwiedzania wystawy stałej jest bogato ilustrowana Mapa Małego Turysty. Każda sala została opisana w ciekawy sposób, językiem dostosowanym do poziomu rozwoju najmłodszych odbiorców, z zaznaczeniem najważniejszych informacji oraz sporą ilością ciekawostek.

Organizatorem akcji jest Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER