Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2020-07-17

LABORATORIA TWÓRCZE - TEATR W ORANŻERII

  


Laboratoria Twórcze to projekt organizowanych corocznie przez Polski Teatr Tańca. Podczas interdyscyplinarnych spotkań, prowadzonych przez profesjonalistów, uczestnicy mają okazję poznać różne aspekty sztuki tańca, teatru tańca i tworzenia spektaklu. W tym roku do współpracy w tym projekcie zostało zaproszone Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Na kreatywne warsztaty zapraszamy już w sierpniu. Twórcze spotkania artystów Polskiego Teatru Tańca i społeczności obszaru Południowej Wielkopolski zaowocują w spektakl taneczny, będący zwieńczeniem tygodniowego cyklu laboratoriów.

Na warsztat trafią fragmenty tekstu „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Korzystając z narzędzi warsztatowych (ruchu, obrazu dźwięku, słowa, gestu) zgłębiona będzie kategoria ziemiaństwa, która ściśle powiązana jest z miejscem realizacji zadania - Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespołem Pałacowo-Parkowym, a która wymaga warunków „laboratorium”, by rozumieć jej istnienie i wpływ na lokalną społeczność, jej zwyczaje oraz oddziaływanie na przyjezdnych i zmianę ich stanu wiedzy.

Wydarzenie zakłada 5 laboratoriów twórczych realizowanych dzień po dniu od poniedziałku do piątku, po 6 godzin dziennie, w dwóch blokach zajęć - części wykładowej (1,5h) i warsztatowej (5h), zakończonych w sobotę cyklem prób i realizacją spektaklu.

Na każde z laboratoriów zapraszamy 50 osób, z czego 15 musi stanowić stałą grupę, aktywnie uczestniczącą w realizacji spektaklu, stanowiącego zwieńczenie projektu.

poniedziałek, 17 sierpnia 2020

10.30-12.00 - wprowadzenie
12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM SŁOWA

prowadzenie: Paulina Jaksim, Sandra Szatan, Paweł Malicki

Będzie to praca z tekstem i sensem tego, co wspólnie tworzymy. Będziemy opierać się na fragmentach dzieł Gombrowicza i poprzez pracę z jego słowem odkrywać go na nowo. To będzie praca osnuta wokół neologizmów, zdrobnień, cytatów, dyskusji, zadań aktorskich i improwizacyjnych z użyciem środków werbalnych. Skupimy się na dramaturgicznym ujęciu całości, spójności wobec głównego pomysłu i konsekwencji w budowaniu określonych elementów składowych.

wtorek, 18 sierpnia 2020

10.30-12.00 - wprowadzenie
12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM RUCHU

prowadzenie: Agnieszka Jachym, Patryk Jarczok, Daniel Michna

Podczas laboratorium ruchu zapoznamy uczestników z metodami improwizacji, jakimi często posługują się tancerze w swojej pracy przy tworzeniu spektakli. Punktem wyjścia dla naszych działań będzie ciało jako instrument, z którego wydobywamy ruch oraz przestrzeń, w której działamy indywidualnie i grupowo. Będziemy szukać niekonwencjonalnych rozwiązań w ciele, a poprzez gry i zadania wcielimy się w swoje różne oblicza.

środa, 19 sierpnia 2020

10.30-12.00 - wprowadzenie
12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM GESTU

prowadzenie: Evelyn Blue, Julia Hałka, Katarzyna Rzetelska

To warsztat, przywracający szczególną uwagę naszym gestom, postawom i mimice, które podkreślają znaczenie naszych relacji z drugą osobą oraz mają wpływ na stworzenie formy całego ciała i jego odbioru przez nasze otoczenie. Spróbujemy wykorzystać dostępne nam narzędzia pozawerbalne jako środki określające status społeczny jednostki. Przyjrzymy się pojedynczym elementom naszego ciała i ruchu, współgrającym ze sobą jak i uniezależnionym od całości.

czwartek, 20 sierpnia 2020

10.30-12.00 - wprowadzenie
12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM DŹWIĘKU

prowadzenie: Kacper Bożek, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka

Warsztat ten pozwoli uczestnikom na czynny udział w tworzeniu warstwy muzycznej i dźwiękowej spektaklu, przy wykorzystaniu niestandardowych rozwiązań twórczych. Wykorzystując między innymi ciało jako instrument, w tym również nasze głosy, stworzymy materiał, który będziemy mogli modyfikować poprzez zabawę rytmem i tempem. InspIrując się kulturą ziemiańską i wykorzystując pieśni czy przyśpiewki, sprawdzimy jak w „gombrowiczowski” sposób warstwa akustyczna może zostać włączona w relacje ze słowem, ruchem i kostiumem.

piątek, 21 sierpnia 2020

10.30-12.00 - wprowadzenie
12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM OBRAZU

prowadzenie: Emily Wong-Adryańczyk, Katarzyna Kulmińska, Jerzy Kaźmierczak

Naszym zadaniem jest opracowanie warstwy wizualnej, w tym nie tylko stroju, jaki będzie współgrał i współtworzył ideę spektaklu, ale również przestrzeni scenicznej, która niesie ze sobą swój sens. Będziemy rozszerzać konteksty wizualne i twórcze poprzez indywidualną pracę z materiałem- jego przetwarzaniem, nadawaniem mu formy, poszukiwaniem symboliki i wykorzystaniem w odpowiednim, przemyślanym kontekście.

sobota, 22 sierpnia 2020

10.30-15.00 - cykl prób
16.00-17.00 - spektakl

PREZENTACJA SPEKTAKLU

opartego na fragmentach powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza

Spektakl będzie podsumowaniem całotygodniowej pracy podczas warsztatów, z udziałem publiczności złożonej z zainteresowanych osób oraz pozostałych uczestników laboratoriów - ich części wykładowej.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w projekcie:

Wystarczy wysłać zgłoszenie do 12 sierpnia br.  na adres mailowy: sekretariat@dobrzyca-muzeum.pl lub zadzwonić nr 62 741 30 39 ze wskazaniem, w którym bloku tematycznym chcieliby Państwo uczestniczyć lub też zgłosić chęć codziennego, aktywnego uczestnictwa we wszystkich warsztatach, łącznie z prezentacją spektaklu dnia ostatniego; podając swoje dane imienne i teleadresowe (numer telefonu, adres mailowy).

Należy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić oświadczenie o zgodzie na wykorzystanie wizerunku oraz oświadczenie w związku z Covid-19
Regulamin i oświadczenia dostępne w linku poniżej:

Regulamin Teatr w Oranżerii 2020 oraz obowiązkowe oświadczenia (PDF 143,0 KB)

organizator projektu: Polski Teatr Tańca 

partner projektu: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2020”

 

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Głos Wielkopolski, e-teatr.plFACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER