Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2020-06-09

CENNE... ZAGRABIONE... UTRACONE?

Już od 11 czerwca dostępna będzie nasza najnowsza wystawa czasowa


CENNE... ZAGRABIONE... UTRACONE?

DOBRA KULTURY ZAGARNIĘTE Z WIELKOPOLSKICH SIEDZIB ZIEMIAŃSKICH
PODCZAS OKUPACJI NIEMIECKIEJ W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ

Najnowsza wystawa czasowa Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ukazuje prowadzony przed 80 laty – w czasie okupacji niemieckiej systematyczny proces grabieży dóbr kultury z wielkopolskich siedzib ziemiańskich, stanowiącej tylko fragment zakrojonego na gigantyczną skalę rabunku dzieł sztuki z terytorium niemal całej Europy. Na ekspozycji podziwiać można najbardziej reprezentatywne przykłady obiektów rabowanych z dworów i pałaców przez powołane do tego organy III Rzeszy – dzieła malarstwa polskiego, ze wspaniałym portretem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego na czele, znakomite dzieła malarstwa niderlandzkiego z XVII i XVIII w., meble, ceramikę i rzemiosło artystyczne. Obiektom towarzyszy obszerna część opisowa, opowiadająca, jak przebiegała grabież dzieł sztuki z każdej z omawianych na wystawie siedzib, wśród których znajdziemy zarówno wielkie pałace arystokratyczne jak Gołuchów, Czerniejewo, Lubostroń, Miłosław czy Pawłowice, jak i skromniejsze i mniej znane dwory czy pałace – Gorzyczki, Gryżynę, Lubstów czy Łękę Wielką. Nie mogło zabraknąć również z pewnością interesujących dla mieszkańców naszego regionu siedzib rodziny Czarneckich – Dobrzycy, Siekowa i Ruska, których wojenne dzieje zaliczają się do szczególnie ciekawych.


Filiżanka pochodząca z pałacu w Lubostroniu.
Zbiory i fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Waza pochodząca z pałacu w Lubostroniu.
Zbiory i fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu
 
Relikwiarz pochodząca z pałacu w Rusku.
Zbiory i fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu
 Wystawa będzie czynna do końca września bieżącego roku. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy dostępne jest w stałych godzinach otwarcia.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną przypominamy o wytycznych sanitarnych, które jesteśmy zobligowani przestrzegać.
Prosimy o wyrozumiałość.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER