2019-11-16

SZTUKA WĘDRUJĄCA

Prezentowana w dobrzyckim muzeum wystawa ukazuje szeroki przekrój malarstwa – począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej. Na ekspozycji znalazły się prace m.in. Martena van Valckenborcha, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki. Bogate zbiory Muzeum KUL to jednak nie tylko malarstwo i rysunek, ale także rzemiosło artystyczne – ceramika z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Wystawa ta stwarza wyjątkową okazję do spotkania wielkopolskiej publiczności z nieprezentowanymi dotychczas w regionie
zbiorami artystycznymi lubelskiej uczelni, na które składają się w dużej części darowizny osób prywatnych.

Tytułowa wędrówka to nie tylko dosłowna droga, jaką przemierza kolekcja (do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce,
w Zamku Królewskim w Warszawie, W Muzeum Zamkowym w Malborku czy w Zamku Książ w Wałbrzychu),
ale przede wszystkim nawiązanie do historii tych dzieł, które cieszyły niegdyś oczy kolekcjonerów, a teraz występują w roli eksponatów muzealnych.