Tytułowa wyspa wolności to Biblioteka Polska w Paryżu mająca swoją siedzibę na Wyspie św. Ludwika w sercu miasta – oaza niezależnej polskiej kultury i myśli politycznej w XIX i XX wieku. Wystawa Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu prezentuje historię tego wyjątkowego miejsca, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów.
Od 1838 roku, przez ponad 150 lat – okres zaborów po dzień dzisiejszy – Biblioteka jest także miejscem spotkań i dyskusji polskich emigrantów, którzy wspólnie stworzyli jej cenny księgozbiór, zgromadzili dokumenty i dzieła sztuki.
Wystawę otwiera wstęp historyczny, w którym objaśniona zostaje rola uczestników tzw. Wielkiej Emigracji, skupionych w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tworzeniu Biblioteki Polskiej w Paryżu. Kolejne plansze prezentują wizerunki jej najcenniejszych zbiorów: rękopiśmiennych, artystycznych, kartograficznych oraz druków. Część z nich dotyczy wybitnych postaci, które silnie związane były z Biblioteką, w tym Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina.
Na wystawie zobaczymy więc rękopisy Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Chopinie – autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów. Z ogromnego zbioru cymeliów bibliotecznych wybrano najcenniejsze, w tym uchwałę o barwach narodowych i akt detronizacji cara Mikołaja I z 1831 r., XVI-wieczne druki z oficyn krakowskich, rękopis Dziadów Adama Mickiewicza, pierwodruki emigracyjnych wydań polskich poetów i pisarzy, pierwsze wydanie De revolutionibus Mikołaja Kopernika, rysunki Norwida, akwarele Kościuszki, obrazy Olgi Boznańskiej i Bolesława Biegasa i wiele innych, bezcennych dla polskiej kultury dzieł.
WERNISAŻ WYSTAWY 10.11.2019 o godz. 15:00
Wystawa potrwa do 31.01.2020