2019-09-03

EDD 2019 - JAK ŻELAZNE DROGI LOSY SPLATAŁY

Makiety starych kolei, kolekcjonerskie modele parowozów, a także dawne oraz współczesne fotografie dworców i pociągów - to wszystko do zobaczenia na wystawie czasowej w panteonie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.Historia kolei w Polsce sięga XIX wieku. Mimo, że do 1918 roku pozostawały pod zarządem zaborców, pełniły one niezwykle ważną rolę dla rozwoju gospodarki, techniki i kultury. Jednak pociągi pędzące przez ziemie polskie nie były „tylko” symbolem postępu technicznego, ale także sposobem na potrzymanie więzi rodzinnych i towarzyskich, co zdecydowanie budowało morale w dobie zniewolenia.

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników podróżowania pociągami (i nie tylko) na wyjątkową wystawę czasową pt. „Koleje wolności, czyli jak żelazne drogi losy splatały”.Na wystawie będzie można oglądać makiety, modele, a także fotograficzne i graficzne wizerunki kolei sprzed lat. Specjalnie przygotowane plansze z bogatym opisem historycznym poprowadzą odbiorcę przez historię transportów kolejowych oraz ich znaczenia dla rozwoju polskiej kultury. Współczesnym komentarzem do wystawy będą zdjęcia wykonane przez kaliską grupę fotograficzną - stowarzyszenie „Poza kadrem”, przedstawiające dzisiejsze wizerunki starych dworców, pociągów, a także osób podróżujących.

Zapraszamy na uroczysty wernisaż już 15 września o godz.14:00 do Oranżerii  Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Podczas wydarzenia czeka wiele atrakcji - wspólne zwiedzanie ekspozycji, wystąpienia twórców wystawy, a także zabawy edukacyjne dla najmłodszych. Wstęp bezpłatny!