Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-08-24

KONFERENCJA NAUKOWA 11-12 WRZEŚNIAZapraszamy do udziału w corocznej konferencji w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy we wrześniu br.
Tematyką tegorocznych rozmów będzie:

11.09 – Badanie historii rodów w działalności muzealnej.

12.09 – Na szlakach ziemiańskich podróży w XIX i XX w.

Szyld „Muzeum Ziemiaństwa”, umieszczonego w zespole pałacowo parkowym o wysokich walorach zabytkowych uznanych za Pomnik Historii, skłania do podejmowania kolejnych dyskusji nad sposobami prezentami dziejów tej warstwy społecznej i pogodzeniu ich z dawną tradycją miejsca. Problematyce tej poświęcone są organizowane od 2015 r. konferencje, z udziałem przedstawicieli muzeów, uznanych badaczy z różnych instytucji naukowych, samorządowców i osób zainteresowanych tematem. Dwudniowa konferencja obejmuje dwie dyskusje – pierwszego dnia poruszane są zagadnienia muzealnicze, związane z misją instytucji, natomiast w drugim dniu tematy wystąpień nawiązują do bieżącej wystawy czasowej poruszającej określony zakres życia i działalności sfer ziemiaństwa.

W tegorocznej konferencji pierwszym zagadnieniem w dyskusji będzie: w jakim zakresie praca badawcza dziejów rodzin ziemiańskich stanowi element działalności muzealniczej? Czy wystarczą informacje z dostępnej literatury oraz instytucji naukowych i archiwów, czy jednak konieczna jest własna działalność naukowa muzealników? Wystąpienia wprowadzające oraz panel dyskusyjny przybliżą obszar zagadnień do dalszej dyskusji wszystkich uczestników konferencji. Ogniskowanie uwagi na ekspozycjach muzealnych, rozliczaniu z organizatorem frekwencji, powoduje niedostrzeganie naukowego charakteru działalności muzealniczej, koniecznej przed przegotowaniem atrakcyjnych dla zwiedzających wystaw. Oczekujemy debaty o tych różnych aspektach pracy muzealników.

W dniu następnym, rozwijając tematykę prezentowanej w muzeum w Dobrzycy wystawy czasowej, zajmiemy się dwoma zagadnieniami: dyskusją dotyczącą ogólnych zagadnień związanych z podróżowaniem ziemian w XIX i na początku XX w. oraz bardziej szczegółowym omówieniem wybranej tematyki podróżowania przedstawicieli tej sfery społecznej. Liczymy, że prezentowane referaty wraz z ekspozycją zgromadzoną na wystawie będą stanowiły ciekawy przyczynek do dyskusji nad różnorodnością przyczyn i sposobów podróżowania – jak mówi tytuł wystawy „Dla przyjemności i z konieczności…”

Uczestnicy nie płacą za udział w konferencji, organizując jedynie dojazd i nocleg we własnym zakresie. Podobnie jak w latach poprzednich, przewidujemy druk referatów w publikacji pokonferencyjnej wydawanej w zapoczątkowanej w 2017 r. roku serii „Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy”.


Zapraszamy na nowy adres strony internetowej: www.konferencja.dobrzyca-muzeum.pl

Pobierz: 
Program i karta zgłoszeniowa Konferencji Naukowej 2019

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER