2019-01-04

4 STYCZNIA - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE W DOBRZYCY

Wacław Pabich                                       Stanisław Kochański                                               Jakub Śniatała

100 lat temu, 4 stycznia 1919 roku do Dobrzycy wkroczyła kompania powstańcza z Rozdrażewa  dowodzona przez sierż. Wacława Pabicha.

Pierwszym polskim tymczasowym burmistrzem Dobrzycy został emerytowany nauczyciel Jakub Śniatała, ojciec dobrzyckiego proboszcza ks. Stanisława Śniatały. Jakub Śniatała zastąpił na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 1879 roku Daniela Augusta Brandenburgera. Funkcję tę sprawował do 1920 kiedy urząd burmistrza objął Stanisław Kierczyński.

W Dobrzycy i okolicznych miejscowościach zaczęła formować się Straż Ludowa, która miała za zadanie zabezpieczyć i utrzymać spokój i porządek. Komendantem Straży Ludowej w Dobrzycy został Stanisław Kochański a jej kwatermistrzem Mieczysław Stachowiak. W późniejszych tygodniach Powstania oprócz zadań patrolowych i policyjnych Straż Ludowa była też wzywana na pomoc w sytuacjach kryzysowych podczas walk toczonych pod Zdunami i Krotoszynem.

Zdjęcie Wacława Pabicha pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Zdjęcia Stanisława Kochańskiego i Jakuba Śniatały pochodzą ze zbiorów prywatnych.