Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-12-10

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W DOBRZYCY POMNIKIEM HISTORII !!!

Dziś na gali „Sto Pomników Historii na Stulecie Niepodległości” Prezydent RP Andrzej Duda wręczył dyrektorowi Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy dokument poświadczający wpisanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy na listę Pomników Historii.

„Pomniki Historii to najważniejsze, elitarne grono obiektów o wyjątkowych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski”. Wyróżnienie to przeznaczone jest dla najważniejszych i najwybitniejszych zabytków. Ustanowione zostało w 1990 roku. Aktualnie na liście Pomników Historii znajduje się jedynie 105 obiektów z całej Polski. Obiektowi wyróżnionemu statusem Pomnika Historii przysługuje prawo posługiwania się specjalnym logotypem, zawierającym motyw łuku gotyckiego.

Warto tutaj zaznaczyć, że Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy jest pierwszym obiektem z terenu południowo – wschodniej Wielkopolski uznanym za Pomnik Historii. Inne, najbliższe Dobrzycy miejsca wyróżnione tym statusem to: zespół dawnego opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą, Zespół Klasztorny Kongregacji św. Filipa Neri w Głogówku (Gostyń), założenie rezydencjonalno-ubanistyczne w Rydzynie, zespół dworsko-parkowy w Koszutach, zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku czy też zespół pałacowy wraz z ogrodem i parkiem w Rogalinie. Łącznie na terenie Wielkopolski (wraz z Dobrzycą) znajduje się od dziś jedynie 11 obiektów posiadających tę wyjątkową rangę.

Starania o nadanie statusu Pomnika Historii rozpoczęły się w 2013 roku. Należało opracować szczegółową dokumentację historyczną. Zadania tego podjął się Stanisław Borowiak – pracownik Muzeum. Kolejnym etapem było przejście procedury weryfikacji dokumentacji przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku dokumenty zostały przekazane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i poddane ocenie przez specjalnie powołaną komisję przy Ministrze. Po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosek o nadanie Zespołowi Pałacowo-Parkowemu w Dobrzycy statusu Pomnika Historii został przedłożony Prezydentowi RP.

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER