Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-11-05

SALONIK LITERACKI U CZARNECKICH

CO TO BĘDZIE?
Cykl przedstawień amatorskich „Salonik Literacki u Czarneckich” to wyjątkowe wydarzenie łączące w sobie elementy teatru dramatycznego z performatywny czytaniem kanonów polskiej literatury XIX i XX wieku. Przedsięwzięcie ma zarazem propagować historię polskiego ziemiaństwa oraz wkładu tej grupy społecznej w rozwój kultury polskiej, ale również uaktywnić młodych ludzi w twórczym działaniu na rzecz rozwoju regionu. Do końca roku, w co drugą niedzielę w dobrzyckim pałacu będzie można przenieść się w świat opisany przez Marię Dąbrowską, Elizę Orzeszkową czy Helenę Mniszkównę.

DLACZEGO TAKA NAZWA?
Hrabia Zygmunt Czarnecki - jeden z ostatnich właścicieli Pałacu w Dobrzycy, był znanym w regionie ziemianinem, społecznikiem, przedsiębiorcą i… propagatorem kultury. Miał bogaty księgozbiór, w którym znajdowały się wybitne pozycje literackie z całej Europy. Bez wątpienia, literatura była jego największą pasją, a tradycje związane z celebrowaniem słowa czytanego na wiele lat wpisały się w historię Dobrzycy. Przygotowując wydarzenie chcieliśmy przypomnieć postać hrabiego Czarneckiego i oczywiście w nowoczesnej formie kontynuować jego dzieło.

CZY MOŻNA REZERWOWAĆ MIEJSCA?
Miejsca można rezerwować telefonicznie -
62 74-13-039 wew. 32


SKĄD POMYSŁ?
Pomysł narodził się z potrzeby ukazania codziennego życia w ziemiańskim dworze w sposób kreatywny i nieoczywisty. Z pomocą przyszły kanony polskiej literatury takie jak „Noce i dnie”, „Nad Niemnem”, czy „Znachor”, w których to w barwny sposób zostały ukazane losy rodzin ziemiańskich. Te znane i lubiane książki posłużyły za inspirację do stworzenia amatorskich spektakli teatralnych „Salonik Literacki u Czarneckich”.

CZY KAŻDY MOŻE PRZYJŚĆ NA PRZEDSTAWIENIE?
Oczywiście! Zachęcamy wszystkich miłośników literatury i teatru do odwiedzenia dobrzyckiego pałacu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!KTO WYSTĄPI?W tym roku „Salonik Literacki u Czarneckich” tworzą młodzi, zdolni i pełni pomysłów uczniowie oraz absolwenci pleszewskich szkół. W skład „Teatru pod Platanem” (bo taką nazwę przyjęli twórcy) wchodzą: Milena Sójka, Zuzanna Janiszewska, Dominik Dolata, Michał Wieczorek i Julia Piotrowska.

KIEDY GRAMY?
W co drugą niedzielę, zawsze o godzinie 18:00

18 XI „Do krwi ostatniej kropli z żył bronić będziemy Ducha…” – niepodległość w literaturze i piosence

2 XII „Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?” – ziemiańskie romanse

16 XII „Na tym świecie radość nie ginie nigdy” –  ziemiaństwo na wesoło, specjalne spotkanie świąteczne

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER