Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-10-19

ZIEMIAŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI


Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Rok 2018 wyznacza szczególną – bo setną – rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Wielkopolan wiąże się ona przede wszystkim z pamięcią o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. W przeciwieństwie do wielu innych zrywów powstańczych zakończyło się ono sukcesem, nie tylko dzięki sprzyjającej sytuacji międzynarodowej, ale także dobrej organizacji i solidarnemu udziałowi całego społeczeństwa wielkopolskiego. W szeregach powstańczych walczyli przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Był to efekt prowadzonych przez dziesięciolecia zmagań z pruskim zaborcą – zarówno w sferze gospodarczej, politycznej, jak i kulturalnej, w których nie małą rolę odegrało ziemiaństwo. Ten wieli sukces nigdy nie doczekał się należytego miejsca w podręcznikach szkolnych oraz świadomości historycznej społeczeństwa.

100 rocznica odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją by sytuację tą ostatecznie zmienić.

Karabin typu Mauser wz. 1898 (Gwehr 98).
Zbiory Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach 

Przygotowana przez nasze muzeum wystawa ZIEMIAŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI. POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY pokazuje wkład ziemian południowo-wschodniej Wielkopolski w zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego. Obszerna i zaopatrzona w bogaty komentarz ekspozycja zwraca szczególną uwagę na różnorodne, zapomniane dziś, a wówczas niezmiernie ważne aspekty zaangażowania przedstawicieli ziemiaństwa w ten najważniejszy wielkopolski zryw niepodległościowy. Bohaterowie wystawy ukazani zostali nie tylko przez pryzmat ich udziału w powstaniu, lecz także roli, jaką odegrali we wcześniejszej walce z germanizacją oraz zmaganiach politycznych i gospodarczych doby zaborów, a potem w budowaniu niepodległej Polski w okresie międzywojennym. Wystawę zamyka ekspozycja dotycząca tragicznych losów wielu ziemian-powstańców po agresji III Rzeszy w 1939 – wypędzenia z majątków, a w wielu przypadkach śmierci w zbiorowych egzekucjach lub obozach koncentracyjnych. Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą ze zbiorów Archiwów Państwowych w Kaliszu i Poznaniu, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kępińskiej w Kępnie, Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach oraz kolekcji prywatnych.


Wielkopolski krzyż powstańczy.
Zbiory prywatne Marcina Nowakowskiego
 


Wystawie towarzyszy publikacja "Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919",
która trafi do sprzedaży w dniu wernisażu 8 listopada o godz. 12:30.
Serdecznie zapraszamy do uczczenia z nami 100 rocznicy odzyskania niepodległości.FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER