Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-10-18

UDZIAŁ ZIEMIAN WIELKOPOLSKI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ W POWSTANIU 1918–1919

W chwilę po ukazaniu się trzeciego tomu naszej serii Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy "Dobrzycy bohaterowie czasów napoleońskich", miło jest nam poinformować, że za chwilę do sprzedaży trafi tom IV.


Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał w 1918 roku suwerenność. Rok 2018 wyznacza szczególną – bo setną – rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Wielkopolan wiąże się ona przede wszystkim z pamięcią o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim W przeciwieństwie do wielu innych zrywów powstańczych zakończyło się ono sukcesem, nie tylko dzięki sprzyjającej sytuacji międzynarodowej, ale przede wszystkim dobrej organizacji i solidarnemu udziałowi całego społeczeństwa wielkopolskiego. W szeregach powstańczych walczyli przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. Był to efekt prowadzonych przez dziesięciolecia zmagań z pruskim zaborcą – zarówno w sferze gospodarczej, politycznej jak i kulturalnej, w których niemałą rolę odegrało ziemiaństwo. Wielki ten sukces nigdy nie doczekał się należytego miejsca w podręcznikach szkolnych oraz świadomości historycznej społeczeństwa. 100 rocznica odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją by sytuację tą ostatecznie zmienić.

Publikacja "Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918–1919" jest wyjątkowa, nie tylko z powodu tematu, którego wciąż mało jest w literaturze, ale także ze względu na swoją formę. Stanowi ona połączenie sił Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy oraz innych muzeów, towarzystw historycznych oraz pasjonatów historii z regionu, takich jak: Muzeum Regionalne w Jarocinie, Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej, Ostrowskie Towarzystwo Genealogicznego czy Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Praca zbiorowa, która naświetla losy ziemian-powstańców, który wspierali Powstanie Wielkopolskie nie tylko z bronią w ręku, ale także na polu gospodarczym, politycznym czy oświatowym. Poza znanymi nazwiskami: Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, Władysława Grabskiego, Stanisława Thiela czy Aleksandra Szembeka, w publikacji pojawiają się również biografie ziemianek, które tak jak Antonina Czarnecka czy Dora Mukułowska organizowały pomoc medyczną.

Publikacja towarzyszy wystawie "Ziemiańskie drogi do niepodległości. Powstańcy wielkopolscy", która będzie prezentowana w naszym muzeum od 8 listopada. Serdecznie zapraszamy na wernisaż w dniu 8 listopada godz. 12:30.

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER