W związku z przypadającą na 2018 rok 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy aktywnie włącza się w obchody obu jubileuszy. Na drugą połowę roku zaplanowanych jest wiele wydarzeń, które na przykładzie działalności ziemian ukażą, przez wiele lat niedoceniany, a obecnie często pomijany i zapomniany wkład warstwy ziemiańskiej w odrodzenie polskiej państwowości.
Na listopad 2018 roku planowana jest wystawa „Ziemiańskie drogi do niepodległości”, która zaprezentowana będzie we wnętrzach dobrzyckiego pałacu. Ekspozycja podzielona będzie w sposób chronologiczny na trzy części. Pierwsza z nich, to syntetyczna próba przedstawienia wkładu warstwy ziemiańskiej w walkę z zaborcą przed 1918 r., na płaszczyźnie zarówno politycznej, jak i społeczno-gospodarczej. Kolejna centralna część wystawy przedstawi udział wybranych ziemian z południowo-wschodniej Wielkopolski w działaniach politycznych i wojskowych Powstania Wielkopolskiego. Ekspozycja zwróci zatem uwagę na postacie ziemian czynnych w burzliwym okresie przełomu roku 1918 i 1919 zaangażowanych w tworzenie powstających wówczas rad ludowych, wybory i udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym. Ostatnia część wystawy to próba ukazania różnorodności dalszych losów ziemiańskich uczestników powstania, w tym zwłaszcza udziału w wojnie polsko-bolszewickiej, działalności politycznej i społeczno-gospodarczej w okresie II Rzeczypospolitej, a także zaangażowania w pierwsze organizowane wówczas obchody rocznic wielkopolskiego zrywu powstańczego. Wystawa będzie miała charakter multimedialny, treści zostaną zaprezentowane w atrakcyjny i nowoczesny sposób, dostosowany do widza w każdym wieku.
Wystawie będzie towarzyszyć listopadowa konferencja „Moja miejscowość w Powstaniu Wielkopolskim”, która adresowana jest do dzieci i młodzieży. Podczas jej trwania zaprezentowana zostanie publikacja „Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919”.
Konkurs PORTRET NIEPODLEGŁEJ jest zaproszeniem do współtworzenia tych wydarzeń przez młodzież. Laureaci konkursu zostaną poproszeni
o prezentacje swoich prac podczas konferencji, a jedna wybrana praca konkursowa zostanie włączona w ekspozycję listopadowej wystawy.
Ponadto autorom najciekawszych prac zostaną wręczone nagrody rzeczowe.