Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-04-17

KATALOG WYSTAWY

W niedzielę 22 kwietnia o godz. 15:00 odbędzie się wernisaż wystawy "TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA ZIEMIAN. MALARSTWO I GRAFIKA". Stanowi ona próbę zwrócenia uwagi na amatorską działalność artystyczną przedstawicieli warstwy ziemiańskiej. Nauka rysunku, wraz z konwersacją czy muzyką, stanowiła w XIX wieku jeden z klasycznych elementów wykształcenia młodych pokoleń zamożnie urodzonych. Nic więc dziwnego, że chwile spędzane z pędzlem czy ołówkiem były jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Uprawiana przez ziemian twórczość z zakresu malarstwa i grafiki cechowała się ogromnym zróżnicowaniem technicznym i formalnym, które choć w części stara się ukazać ekspozycja zgromadzona w salach dobrzyckiego pałacu - ujrzymy na niej bowiem zarówno kreślone pospiesznie skromne rysunki i szkice na marginesach listów, jak i obrazy olejne, malowane z zachowaniem wszelkich reguł sztuki. Ciekawa jest również rozmaitość dróg życiowych czynnych artystycznie ziemian i znaczenia, jakie przykładali oni do własnej działalności artystycznej. Na ekspozycji można zatem obejrzeć m.in. prace Atanazego Raczyńskiego czy Seweryna Mielżyńskiego, dla których malarstwo stanowiło wprawdzie jedną z ulubionych rozrywek, pozostawało jednak w cieniu innych form zainteresowania sztuką, z działalnością mecenasowską i kolekcjonerską na czele. Licznie reprezentowane są prace Jana Kazimierza MycielskiegoStanisława Szembeka, starających się z różnym powodzeniem łączyć zamiłowanie do malarstwa z trudami gospodarowania w dużych majątkach ziemskich. Od połowy lat 30-tych XIX wieku podobnie wyglądało również życie Piotra Michałowskiego - właściciela Krzysztoforzyc pod Krakowem, który tworzył jednak działa wysokiej próby, odkryte i docenione dopiero długo po jego śmierci. Na uwagę zasługują również fragmentu ekspozycji ukazujące dzieła dam z najlepszych domów ziemiańskich, m. in. ks. Ewy z Kickich Sułkowskiej, Laury Potockiej, ks. Elizy Radziwiłłówny czy Józefy Radolińskiej. Na wystawie pokazano również ziemian, dla których w wyniku splotu różnych okoliczności działalność artystyczna staje się zajęciem podstawowym - tak było z Dorą Mukułowską, która studia artystyczne podjęła już o utracie przez ojca majątku Kowalew.


Życiorysy wszystkich wyżej wymienionych postaci wraz z ich sztandarowymi dziełami opisane są szczegółowo w katalogu wystawy, który będzie można nabyć już w dniu wernisażu. Zadania opisania dorobku tychże ziemian podjęli się m.in. kuratorzy wystawy: dr hab. Michał Mencfel z Instytutu Historii Sztuki UAM i Stanisław Borowiak - kierownik Działu Historycznego Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, a także Agnieszka Salamon-Radecka i Ewa Siejkowska-Askutja z Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz dr Katarzyna Podczaska z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

 

Katalog w stałej sprzedaży w sklepie pałacowym oraz na www.dobrzyca-muzeum.pl/sklep ukaże się 23 kwietnia.
Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z lekturą. Warto!

 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER