Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-03-23

PORTRET NIEPODLEGŁEJ - KONKURS DLA MŁODZIEŻY

W związku z przypadającą na 2018 rok 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy aktywnie włącza się w obchody obu jubileuszy. Na drugą połowę roku zaplanowanych jest wiele wydarzeń, które na przykładzie działalności ziemian ukażą, przez wiele lat niedoceniany, a obecnie często pomijany i zapomniany wkład warstwy ziemiańskiej w odrodzenie polskiej państwowości.

Na listopad 2018 roku planowana jest wystawa „Ziemiańskie drogi do niepodległości”, która zaprezentowana będzie we wnętrzach dobrzyckiego pałacu. Ekspozycja podzielona będzie w sposób chronologiczny na trzy części. Pierwsza z nich, to syntetyczna próba przedstawienia wkładu warstwy ziemiańskiej w walkę z zaborcą przed 1918 r., na płaszczyźnie zarówno politycznej, jak i społeczno-gospodarczej. Kolejna centralna część wystawy przedstawi udział wybranych ziemian z południowo-wschodniej Wielkopolski w działaniach politycznych i wojskowych Powstania Wielkopolskiego. Ekspozycja zwróci zatem uwagę na postacie ziemian czynnych w burzliwym okresie przełomu roku 1918 i 1919 zaangażowanych w tworzenie powstających wówczas rad ludowych, wybory i udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym. Ostatnia część wystawy to próba ukazania różnorodności dalszych losów ziemiańskich uczestników powstania, w tym zwłaszcza udziału w wojnie polsko-bolszewickiej, działalności politycznej i społeczno-gospodarczej w okresie II Rzeczypospolitej, a także zaangażowania w pierwsze organizowane wówczas obchody rocznic wielkopolskiego zrywu powstańczego. Wystawa będzie miała charakter multimedialny, treści zostaną zaprezentowane w atrakcyjny i nowoczesny sposób, dostosowany do widza w każdym wieku.
Wystawie będzie towarzyszyć listopadowa konferencja „Moja miejscowość w Powstaniu Wielkopolskim”, która adresowana jest do dzieci i młodzieży. Podczas jej trwania zaprezentowana zostanie publikacja „Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919”.
Konkurs PORTRET NIEPODLEGŁEJ jest zaproszeniem do współtworzenia tych wydarzeń przez młodzież. Laureaci konkursu zostaną poproszeni
o prezentacje swoich prac podczas konferencji, a jedna wybrana praca konkursowa zostanie włączona w ekspozycję listopadowej wystawy.
Ponadto autorom najciekawszych prac zostaną wręczone nagrody rzeczowe.


1. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Adresowany jest do uczniów szkół średnich.
2. Zadaniem konkursowym jest stworzenie pracy poświęconej wybranemu przez uczestnika przedstawicielowi warstwy ziemiańskiej, którego działalność przysłużyła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ukazana może być nie tylko walka z bronią w ręku, ale także aktywność polityczna, społeczna i gospodarcza wybranej osoby.
3. W celu wzięcia udziału w konkursie należy wykonać zadanie konkursowe w formie multimedialnej tj. stanowiącej połączenie różnych form przekazu informacji (tekstu, dźwięku, obrazu, grafiki, animacji,wideo) np. film, wywiad, animacja komputerowa, strona internetowa itp.
4. Zgłaszać mogą się zarówno uczestnicy indywidualni jak i grupy maksymalnie 5-cio osobowe.
5. Prace konkursowe, zapisane na nośniku danych (np. płyta CD) należy przesłać pocztą tradycyjną na adres Organizatora,wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową  do 15 czerwca 2018 r.
6. Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe. Autorzy najciekawszych prac zostaną poproszeni o ich prezentacje podczas konferencji "Moja miejscowość w powstaniu wielkopolskim". Ponadto ze wszystkich nadesłanych w konkursie prac wyłoniona zostanie jedna (niezależnie od wyników konkursu), która włączona zostanie w ekspozycję wystawy czasowej „Ziemiańskie drogi do niepodległości” planowanej od 9 listopada 2018 r.


Do pobrania: REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIA

W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Historycznym tel. 62 741 30 39 wew. 25


STWÓRZ OBCHODY TYCH WAŻNYCH ROCZNIC RAZEM Z NAMI!

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER